Իսպանական կառավարությանն առընթեր Սպորտի գերագույն խորհրդի նախագահ Միգել Կարդենալը Ցյուրիխում ՖԻՖԱ-ի ղեկավար Յոզեֆ Բլատերի հետ հանդիպման ժամանակ հասել է ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիայի ղեկավարի համաձայնությանը` ՖԻՖԱ-ին Ջիբրալթարի անդամակցումն արգելափակելու համար, հաղորդում է AS-ը: Բլատերը պատճառաբանել է իր որոշումը նրանով, որ Ջիբրալթարը ՄԱԿ-ի կողմից ճանաչված անկախ պետություն չէ:
1830-ին Ջիբրալթարը դադարել է լինել իսպանական տարածք` անցնելով Մեծ Բրիտանիայի հսկողության տակ որպես գաղութ: 1967-ին Ջիբրալթարի բնակիչները հանրաքվեում քվեարկել են Միացյալ Թագավորության կազմում մնալու օգտին:

Президент Высшего совета по спорту при испанском правительстве Мигель Карденаль в ходе вчерашней встречи с главой ФИФА Йозефом Блаттером в Цюрихе добился согласия руководителя международной федерации футбола заблокировать вступление в ее члены Гибралтара, сообщает AS. Блаттер мотивировал свое решение тем, что Гибралтар не является независимым государством, признанным ООН.
Напомним, что в 1830 году Гибралтар перестал быть испанской территорией, перейдя под контроль Великобритании в качестве колонии. В 1967 году жители Гибралтара на референдуме проголосовали за то, чтобы остаться в составе Соединенного Королевства.