Էկոնոմիկային նախարարության և ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության գործակցության միջոցառումներից է երեկ մեկնարկած և այսօր եզրափակվող «Համամարդկային արժեքները և մշակութային բազմազանությունը 21-րդ դարում. Զբոսաշրջության նշանակությունը» խորագրով երկօրյա միջազգային համաժողովը:
Համաժողովի խնդիրը զբոսաշրջության և համամարդկային արժեքների և մշակութային բազմազանության կապն ընդգծելն է:
Այսօր համաժողովի մասնակիցները հռչակագիր ընդունեցին, որով համաձայնեցին ամրապնդել զբոսաշրջության միջոցով միջմշակութային երկխոսությունը, խրախուսել էթիկայի արժեքների հանդեպ հարգանքը, բարձրացնել զբոսաշրջության շահագրգիռ կողմերի իրազեկությունը, ուշադրություն դարձնել մասնովոր հատվածին:
Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը նշեց, որ Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման հնարավորությունները մեծանում են: Առանձնացրեց համաշխարհային բրենդային հյուրանոցային համակարգերի հետ տարվեղ բանակցությունները: Դրանց արդյունքում շուտով Երևանում 3-ի փոխարեն 10 բրենդային հյուրանոց կգործի:
«Շատ բան արված է` կան այն բոլոր հիմնական ենթակառուցվածքները, որոնք անհրաժեշտ են զբոսաշրջիկների կայուն հոսք ապահովելու համար, բայց դրանք դեռ պետք է զարգացնենք սեզոնային զբոսաշրջության կտրվածքով», – ասաց նախարարը:

Одним из мероприятий Министерства экономики РА и Туристической организации ООН стал стартовавший вчера, 18 октября и завершающийся сегодня двухдневный международный форум под названием “Общечеловеческие ценности и культурное многообразие в 21 веке: Значение сферы туризма”.
Цель форума – подчеркнуть связь между сферой туризма, общечеловеческими ценностями и культурным многообразием.
Участники сегодняшнего форума подписали декларацию, согласно которой они пришли к решению посредством туризма укреплять межкультурный диалог, поощрять уважение по отношению к правилам этики, повышать уровень информированности сторон, заинтересованных в развитии сферы туризма, привлечь внимание на частный сектор.
Министр экономики Тигран Давтян отметил, что в Армении растут возможности развития сферы туризма. Он отметил переговоры, которые ведутся с брендовыми мировыми гостиничными сетями. В результате этих переговоров в ближайшее время в Ереване вместо трех будет действовать десять брендовых гостиниц.
“Многое уже сделано, уже есть в наличии все основные инфраструктуры, которые необходимы для обеспечения стабильного потока туристов, но их необходимо развить в разрезе сезонного туризма”, – сказал министр.