Այս փուլում Հայաստանը բանակցություններ է վարում Եվրամիության հետ Ասոցիատիվ համաձայնության մասին, և այստեղ կարևոր նշանակություն ունի ազատ առևտրի մասին Համապարփակ պայմանագրին միանալը: Ինչպես նշել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության Որակի ենթակառուցվածքների վարչության պետ Լիլիթ Մաքսուդյանը, այս ճանապարհին ԵՄ հիմնական պահանջների շարքում են` տեխնիկական արգելքների հաղթահարումը և որակի համակարգի ոլորտում բարեփոխումների անցկացումը, որտեղ արդեն սկսվել են աշխատանքները և ընդունվել մի շարք նոր օրենքներ: «Օրենսդրական ոլորտում բարեփոխումները ԵՄ կողմից գնահատվել են որպես հավակնոտ փաստաթղթեր»,- ասել է նա, նշելով, որ բոլոր նոր օրենքները համապատասխանում են ԵՄ չափանիշներին:
Այդ առումով նախարարության ներկայացուցիչը հավելել է, որ հայ գործարարի գործունեության համար, այդ թվում` օրգանական արտադրանքի արտադրության ոլորտում, ստեղծվում են հսկայական հնարավորություններ և անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ: «Համոզված եմ, որ հետագայում օրգանական արտադրանքը կհետաքրքրի ԵՄ-ին»,- ասել է նա:
Հայաստանում օրգանական սննդամթերքը սերտիֆիկացնող «ԷԿՈԳԼՈԲ» կազմակերպության հիմնադիր-տնօրեն Նունե Դարբինյանը հավելել է, որ օրգանական գյուղատնտեսությունը գերակայություն է Հայաստանի համար որպես «կանաչ տնտեսության» կայուն զարգացման մաս: Մասնագետը հաղորդել է, որ ընկերությունն արդեն 10 տարի ծառայություններ է տրամադրում հայ արտադրողներին բիո-արտադրանքն արտաքին շուկաներ արտահանելու համար: Նրա խոսքով, «ԷԿՈԳԼՈԲ»-ը միակն է տարածաշրջանում, որը հավատարմագրված է ԵՄ, ԱՄՆ, Կանադայի շուկաների համար: «Հայ արտադրողները կարող են անմիջականորեն, առանց արգելքների օգտվել մեր ծառայություններից այդ շուկաներ դուրս գալու համար»,- ասել է նա:

19 Октябрь 2012 - 10:23 AMT
На данном этапе Армения ведет переговоры по Ассоциативному соглашению с ЕС и здесь важное значение имеет присоединение к Всеобъемлющему договору о свободной торговле. Как отметила начальник управления инфраструктур качества Министерства экономики Армении Лилит Максудян, среди основных требований ЕС на этом пути – устранение технических барьеров и проведение реформ в сфере системы качества, где уже начаты работы и принят ряд новых законов. «Реформы в законодательной области были оценены со стороны ЕС, как амбициозные документы», – подчеркнула она, отметив, что все новые законы полностью соответствуют директивам ЕС.
В этом контексте представитель министерства добавила, что для деятельности армянского предпринимателя, в том числе и в сфере производства органической продукции, создаются огромные возможности и необходимые инфраструктуры. «Уверена, что в дальнейшем органическая продукция будет интересна ЕС», – подчеркнула она.
Со своей стороны директор-основатель компании «Экоглоб», занимающейся сертификацией органических продуктов питания, Нуне Дарбинян добавила, что органическое сельское хозяйство является приоритетом для Армении, как часть стабильного развития «зеленой экономики». Специалист сообщила, что компания вот уже на протяжении 10 лет предоставляет услуги армянским производителям для экспорта био-продукции на внешние рынки. По ее словам, компания «Экоглоб» – единственная в регионе, которая аккредитована для рынка ЕС, США, Канады. «Армянские производители могут непосредственно, без всяких препятствий воспользоваться нашими услугами для выхода на эти рынки», – сказала она.