Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը մասնակցել է «ArmProd EXPO» ցուցահանդեսի բացմանը, որին մասնակցում են սննդամթերք և խմիչքներ արտադրող հայրենական ընկերություններն ու մատակարարները: Կառավարության ղեկավարը ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանի ուղեկցությամբ ծանոթացել է ցուցահանդեսին ներկայացված ընկերությունների արտադրանքին և առաջիկա ծրագրերին:
Լրագրողների հետ զրույցում Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ նման ցուցահանդեսները նպաստում են նաև արտադրական բնագավառի զարգացմանը: «Մեր նպատակն է օժանդակել հայրենական ձեռնարկություններին իրացման նոր շուկաներ գտնելու գործում: Ցուցահանդեսին մասնակից որևէ մի ձեռնարկություն չկա, որն իր ապրանքը չի արտահանում, և դա մեր գերակա ուղղությունն է: Մեր այցելած բոլոր տաղավարների ներկայացուցիչները նշեցին, որ այս տարի արտադրական ծավալների առնվազն 20 տոկոսի աճ են արձանագրել: Հանդիպեցինք նաև այնպիսի ձեռնարկությունների, որոնք արտադրական ծավալները կրկնապատկել են, բարձրացրել աշխատավարձերը և ավելացրել աշխատատեղերը»,- ասել է վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ ընթացիկ տարվա տնտեսական աճի շարժիչը գյուղատնտեսությունն է, որտեղ առկա է իրավիճակի որակական բարելավում, և կառավարության խնդիրն է առաջիկա տարիների ընթացքում պահպանել զարգացման այդ տեմպերը:
Ցուցահանդեսը հնարավորություն է ընձեռում ընկերություններին հանրությանը ներկայացնել իրենց արտադրանքի ողջ տեսականին, գտնել շահավետ գործընկերներ կամ ներդրողներ:

19 Октябрь 2012 - 13:18 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян 19 октября принял участие в 11-ой международной выставки “ArmProd EXPO 2012” в Ереване, которая продлится до 21 октября. В сопровождении министра сельского хозяйства РА Серго Карапетяна глава правительства ознакомился с представленной на выставке продукцией.
Как отметил премьер, такая выставка способствует развитию производственной отрасли. «Наша цель – оказывать содействие армянским предприятиям в поисках новых рынков сбыта. На выставке нет ни одной компании, которая бы не экспортировала свою продукцию за рубеж – это наше приоритетное направление», – подчеркнул Саркисян. Он также добавил, что участники вставки сообщили, в этом году у них был зафиксирован в среднем 20%-ый рост производства. Премьер также добавил, что в этом году двигателем экономического роста является сфера сельского хозяйства, где отмечен качественный прогресс, а задача правительства – в ближайшие годы сохранить темпы роста. Организаторами выставки являются Министерство сельского хозяйства Республики Армения, Союз промышленников и предпринимателей (работодателей) Армении и LOGOS EXPO Center.
В этом году в выставке принимает участие более 45 компаний, ассоциаций, союзов и организаций. В экспозиции представлены, в частности, мясомолочные и масложировые продукты, алкогольные напитки, плодоовощные консервы, натуральные соки, табачные изделия и кондитерские изделия компаний из различных областей республики.
20 октября, в рамках выставки “ArmProd EXPO 2012”, состоится крупнейший в Армении “Агрофорум”, посвященный вопросам развития сельского хозяйства и промышленной переработки сельхозпродукции. “Агрофорум” проведет премьер-министр Армении Тигран Саркисян.