Հայաստանը ՀԲ «Գործարարությամբ զբաղվելը» 2013 թ. զեկույցում բարելավել է դիրքերը 18 կետով, զբաղեցնելով 32-րդ տեղը: Այս մասին հոկտեմբերի 23-ին Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանն աջակցող խորհրդի արտագնա նիստում հայտարարեց էկոնոմիկայի առաջին փոխնախրար Կարինե Մինասյանը: Նրա խոսքով, Հայաստանը հայտնվել է 2-րդ տեղում տարածաշրջանի երկրների թվում, զիջելով միայն Վրաստանին:
Փոխնախարարը հավելել է, որ մյուս երկրները վատթարացրել են իրենց դիրքերը, Ադրբեջանը նահանջել է 1 կետով, Թուրքիան 10 կետով, Իրանը նույնպես 1 կետով: Մինասյանը հավելեց, որ Հայաստանը առաջնային դիրքեր է գրավում այս ցուցանիշի աճի տեմպերով ԱՊՀ երկրների ցանկում:
Այդ առնչությամբ վարչապետն ասաց, որ սա շատ լավ դիրք է՝ 32-րդ տեղը 184 երկրների թվում: «Սակայն, մենք դեռ առաջընթացի տեղ ունենք և աշխատելու ենք այդ ուղղությամբ»,-հավելեց նա:

23 Октябрь 2012 - 07:56 AMT
Армения в ежегодном докладе ВБ “Ведение бизнеса” 2013 года (“Doing Business”) улучшила свои позиции на 18 пунктов, заняв 32-е место. Об этом 23 октября во время выездного заседания Совета по содействию развитию ИТ сказала первый заместитель министра экономики РА Карине Минасян. По ее словам, Армения оказалась на 2-ом месте среди стран региона, уступив лишь Грузии.
Замминистра добавила, что другие страны ухудшили свои позиции, Азербайджан отступил на 1 пункт, Турция – на 10, Иран – также на 1 пункт. Карине Минасян добавила, что Армения занимает передовые позиции по темпам роста данного показателя и среди стран СНГ.
По этому поводу премьер-министр Армении сказал, что 32-ое место – это достаточно неплохая позиция в списке 184 стран. “Однако у нас есть возможность прогресса, и мы будем работать в этом направлении”, – добавил он.