Հայաստանի մրցակցային առավելությունն է մարդկային կապիտալը: Այս մասին այսօր վարչապետի գլխավորությամբ ընթացող Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանն աջակցող խորհրդի արտագնա նիստում հայտարարեց Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը՝ ներկայացնելով ՀՀ-ում ՏՏ ոլորտի վերջին զարգացումները:
Ըստ նրա, եթե 2011թ. ՏՏ ոլորտում աշխատում էր 6780 մարդ, ապա 2012թ. այդ թիվը կգերազանցի 7800՝ ապահովելով 15 տոկոս աճ: «Եթե հաշվի առնենք նաև հեռահաղորդակցության ոլորտը, ապա այդ ցուցանիշը կգերազանցի 10 000:
Խոսելով ոլորտի զարգացման միտումների մասին, Բագրատ Ենգիբարյանը նշեց, որ դրանք պահպանվում են միջինը 25 տոկոսի մակարդակում: «Եթե 2011թ. խոսքը գնում էր 205 մլն դոլարի մասին, ապա այս տարի այդ ցուցանիշը կգերազանցի 250 մլն դոլարը»,-ասաց նա:
Բագրատ Ենգիբարյանը նաև ներկայացրեց ոլորտի արտահանման կառուցվածքը՝ նշելով, որ արտադրանքի 60 տոկոսն արտահանվում է ԱՄՆ, աճում է Եվրոպա արտահանման ծավալը, իսկ Ռուսաստանի և ԱՊՀ շուկաների ծավալները դեռ չեն գոհացնում:
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտն ըստ մասնագետի նաև հատկանշական է նրանով, որ կին-տղամարդ աշխատուժի ներգրավվածության ցուցանիշով Հայաստանում կանանց թիվը հասնում է 35 տոկոսի, այն դեպքում, երբ զարգացած երկրներում այդ ցուցանիշը 10 տոկոս է:

23 Октябрь 2012 - 10:55 AMT
Конкурентным преимуществом Армении является человеческий капитал. Об этом 23 октября во время выездного заседания Совета по содействию развитию ИТ, проходившего под руководством премьер-министра Армении, заявил директор фонда “Инкубатор предприятий” Баграт Енгибарян, представляя последние развития сферы ИТ в Армении.
По его словам, если в 2011 году в сфере ИТ работало 6780 человек, то в 2012 году это число превысит 7800 человек, тем самым обеспечив 15%-ный рост. “Если учесть еще и сферу телекоммуникаций, то данный показатель превысит 10 000 человек”.
Говоря о тенденциях развития сферы, Баграт Енгибарян отметил, что они сохраняются на уровне 25%. “Если в 2011 году речь шла о 205 млн долларов, то в этом году данный показатель превысит 250 млн долларов”, – сказал он.
Баграт Енгибарян также представил структуру экспорта сферы, отметив, что 60% продукции экспортируется в США, растут объемы экспорта в Европу, а объемы рынка России и стран СНГ пока нельзя назвать удовлетворительными.
Сфера высоких технологий в Армении, по мнению специалиста, примечательна и тем, что в Армении число женщин, занятых с сфере ИТ достигает 35%, и это в то время, как за рубежом этот показатель составляет всего 10%.