Հոկտեմբերի 12-ին Լեհաստանի մայրաքաղաք Վարշավայի թագավորական պալատում բացվել է նկարիչ Նարեկ Ավետիսյանի «Սիմուլակրում» նախագիծը, որը Յան Վերմեերի «Մարգարտե ականջողով աղջիկը» նկարի մեկնաբանում է 33 նկարիչների ոճով: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիմանն ասաց արվեստաբան, «Մշակույթների երկխոսություն» հիմնադրամի նախագահ Սոնա Հարությունյանը: Նրա խոսքով` նախագիծը առաջին անգամ էր ներկայացվում Լեհաստանում և թագավորական պալատում, առհասարակ, ժամանակակից արվեստի առաջին ցուցահանդեսն էր:
Նկարիչ Նարեկ Ավետիսյանը իր հերթին նշեց, որ Վարշավան հետաքրքիր քաղաք է, և լեհերի հետաքրքրությունը նախագծի հանդեպ մեծ է: Ցուցահանդեսը պետք է ավարտվեր նոյեմբերի 25-ին, սակայն, հաշվի առնելով դրա հանդեպ առաջացած հետաքրքրությունը, այն կգործի մինչև հունվարի 15-ը: Դրանից հետո «Սիմուլակրումը» կներկայացվի նաև Գերմանիայում, Դանիայում և, հավանաբար Լեհաստանում: Առաջարկներ կան նաև այն ներկայացնել Բրազիլիայում:

12 октября в Королевской палате Варшавы в Польше открылся проект “Симулакрум” армянского художника Нарека Аветисяна, представляющий собой 33 вариации, созданные на основе полотна известного голландского художника 17-го века Йоханнеса Вермеера "Девушка с жемчужной серьгой". Об этом 23 октября во время встречи с журналистами сказала искусствовед, председатель фонда “Культурный диалог” Сона Арутюнян. По ее словам, проект впервые представляется в Польше, и вообще это была первая выставка современного искусства в Королевской палате.
Художник Нарек Аветисян в свою очередь заметил, что Варшава – весьма замечательный город, и интерес поляков к проекту достаточно велик. Выставка должна завершиться 25 ноября, однако, учитывая повышенный интерес к ней, возможно, она продлится до 15 января. Затем ряд “Симулакрум” будет представлен в Германии, Дании и, возможно, в Польше. Есть и предложения представить данный проект в Бразилии.