Իրանը բարձրացնում է Հայաստանի հետ համագործակցության մակարդակը նոր համաձայնագրերի կնքումից հետո: Այդ մասին հաղորդել է Արևելյան Ադրբեջանի Գյուղատնտեսական ջիհադի բաժանմունքի գլխավոր տնօրեն Մասուդ Մոհամմադիանը Հայաստանի Արմավիրի մարզի նորարարական կենտրոնի ղեկավար Արամ Վարդանյանի հետ հանդիպման ժամանակ:
Մոհամմադիանը, նշելով, որ Հայաստանը հիանալի շուկա է Արևելյան Ադրբեջանի համար, հայտարարել է Հայաստանի հետ առևտրատնտեսության համագործակցության մեծ պոտենցիալի մասին, հաղորդում է IRNA-ն:
Նրա խոսքով, տարբեր փորձագիտական խմբերի փոխանակումը, հատկապես գյուղատնտեսության և բնական պաշարների ոլորտում, դրական կանդրադառնա հայ-իրանական կապերի վրա:
Ավելի վաղ իրանական Արևելյան Ադրբեջան նահանգի և Արմավիրի մարզի միջև պայմանագիր է կնքվել հակակարկտային կայաններ գնելու մասին:
Արմավիրի «Բարվա» նորարարական կենտրոնի հետ ստորագրած պայմանագրի համաձայն, իրանական կողմը ձեռք կբերի հակակարկտային կայաններ:

Иран повышает уровень сотрудничества с Арменией после подписания новых соглашений. Об этом сообщил генеральный директор Департамента сельскохозяйственного джихада Восточного Азербайджана Масуд Мохаммадиан на встрече с главой инновационного центра Армавирской области Армении Арамом Варданяном.
Мохаммадиан, отметив, что Армения является прекрасным рынком для Восточной провинции Азербайджан, заявил о существовании большого потенциала торгово-экономического сотрудничества с Арменией, сообщает IRNA.
По его словам, обмен различными экспертными группами, особенно в области сельского хозяйства и природных ресурсов, положительно отразится на ирано-армянских связях.
Немногим ранее между иранской провинцией Восточный Азербайджан и Армавирской областью Армении заключен договор о покупке противоградовых станций.
Согласно подписанному с армянским инновационным центром "Барва" договору иранская сторона приобретет противоградовые станции.