Համաշխարհային բանկի «Գործարարությամբ զբաղվելը» զեկույցում Հայաստանի դիրքերի բարելավումը կարող է լավ ազդեցություն ունենալ նաև միջազգային ասպարեզում Հայաստանը ներկայացնելու վրա: Հոկտեմբերի 23-ին Երևանում մամլո ասուլիսում նման կարծիք է հայտնել «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը: Նրա խոսքով, Հայաստանի նման առաջխաղացումը ՀԲ զեկույցում «կանխատեսելի» էր, քանի որ դրանում արտացոլվել են երկրում իրագործված բարեփոխումները: «Այդ ինդիկատորը վկայում է այն մասին, որ իրականացվել են որոշակի բարեփոխումներ, սակայն արդյոք կունենան դրանք երկարաժամկետ ազդեցություն, կհանգեցնեն տնտեսական բարեկեցության և զարգացման, կստեղծեն ավելի բարենպաստ պայմաններ երկարաժամկետ ներդրումների իրագործման համար, կախված է բազմաթիվ գործոններից»,- ասել է նա:
Այդ ցուցանիշը լավագույնն անվանելով Doing Businees-ի ողջ պատմության ընթացքում, Ջրբաշյանը կոչ է արել չգայթակղվել, այլ հակառակը, ճիշտ օգտագործել այն արտասահմանյան ներդրումներ ներգրավելու համար:
Հայաստանը ՀԲ «Գործարարությամբ զբաղվելը» 2013 թ. զեկույցում բարելավել է դիրքերը 18 կետով, զբաղեցնելով 32-րդ տեղը:
Այս մասին հոկտեմբերի 23-ին Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանն աջակցող խորհրդի արտագնա նիստում հայտարարեց էկոնոմիկայի առաջին փոխնախրար Կարինե Մինասյանը: Նրա խոսքով, Հայաստանը հայտնվել է 2-րդ տեղում տարածաշրջանի երկրների թվում, զիջելով միայն Վրաստանին:
Փոխնախարարը հավելել է, որ մյուս երկրները վատթարացրել են իրենց դիրքերը, Ադրբեջանը նահանջել է 1 կետով, Թուրքիան 10 կետով, Իրանը նույնպես 1 կետով: Մինասյանը հավելեց, որ Հայաստանը առաջնային դիրքեր է գրավում այս ցուցանիշի աճի տեմպերով ԱՊՀ երկրների ցանկում:

Armenia’s advancement in World Bank’s 2013 Doing Business report may boost the country’s authority in international arena, Ameriabank's Development Director said.
As Tigran Jrbashyan noted, Armenia’s jump was quite “predictable”, as it reflected the reforms implemented in the country.
“The indicator proves the feasibility of the reforms in the country. However, their continuation and impacts depend on a number of factors,” he said.
Dubbing the index the best in the whole history of Doing Business, Mr. Jrbashyan urged to correctly use it to attract foreign investment flows to the country.
Armenia has improved its position by 18 points to be placed 32nd in World Bank’s 2013 Doing Business report.
Meanwhile, as Tech in Asia reported, Singapore remains on top for the seventh straight year according to the ‘ease of doing business’ rankings. Hong Kong and New Zealand also retained their second and third rankings respectively, as did the US in fourth place.
Drilling down to notable APAC markets to compare with last year's rankings, Taiwan jumped from 25th to 16th, credited with big improvements by a number of criteria, including ‘protecting investors.’ Japan, on the other hand, was downgraded in many areas, including ‘starting a business.’