Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Աշոտ Վարդապետյանը PanARMENIAN.Net –ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է, որ եթե Ադրբեջանն ուզում է, որ հայ շախմատիստները մասնակցեն Բաքվում կայանալիք Օլիմպիադա-2016-ին, ապա նրանք ևս պետք է գան Երևան և մասնակցեն Եվրոպայի 2014թ. տղամարդկանց անհատական առաջնությանը:
«1996 թվականից ի վեր Հայաստանում միջազգային մրցաշարեր են անցնում, և ադրբեջանցի շախմատիստները երբեք չեն մասնակցում դրանց: Եվ եթե նրանք ցանկանում են մեր հավաքականին տեսնել Բաքվում, ապա իրենք պետք է գան Երևան»,-ասել է նա:
Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի փոխնախագահը չի կասկածում, որ Ադրբեջանը գերազանց կկազմակերպի Օլիմպիադան, սակայն, պետք է ապահովի հայ շախմատիստների անվտանգությունը:

23 Октябрь 2012 - 12:34 AMT
Ашот Вардапетян: Если Баку хочет увидеть Армению на Олимпиаде-2016, то азербайджанские шахматисты должны приехать на ЧЕ в Ереван
Вице-президент Федерации шахмат Армении Ашот Вардапетян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net отметил, что если Азербайджан хочет, что бы армянские шахматисты выступили на Олимпиаде-2016 в Баку, то они также должны приехать в Ереван на индивидуальный чемпионат Европы 2014 года среди мужчин.
“Начиная с 1996 года, в Армении проводятся международные турниры, и азербайджанские шахматисты никогда не участвовали в них. И если они хотят увидеть нашу сборную в Баку, сами должны приехать в Ереван”,- отметил он.
Вице-президент Федерации шахмат Армении не сомневается, что Азербайджан организует отличную Олимпиаду, но они должны и обеспечить безопасность армянских шахматистов.