Երևանի «Միկա» ակումբի շախմատիստուհիները, որոնք մեկ շաբաթ առաջ հռչակվեցին Եվրոպայի ակումբային առաջնության արծաթե մեդալակիրներ, հոկտեմբերի 24-ին հանդիպեցին լրագրողների հետ:
Էլինա Դանիելյանն անկեղծացավ նշելով, որ իրենք Էլիաթ էին գնացել հենց արծաթե մեդալների հետևից:
«Մեր թիմը նախորդ առաջնությունների ժամանակ նվաճել էր ոսկե մեդալ և երեք անգամ էլ դարձել է բրոնզե մեդալակիր, ու մեզ պակասում էր միայն արծաթը: Շատ ուրախ եմ, որ բոլոր մեդալների հավաքածուն ունենք արդեն մեր ակտիվում»,- նշեց Դանիելյանը:
Նա ավելացրեց, որ մեկնարկային երկու խաղերում պարտվելուց հետո թիմի բոլոր աղջիկները հավաքվել են ու կարողացել մնացած բոլոր տուրերում հաղթել:
Լիլիթ Մկրտչյանն էլ ավելացրեց, որ պարտվելուց հետո իրենց պետք էր միայն հաղթել. «Հույս ունեինք, որ ՅՈՒԳՐԱ-ն միավորներ կկորցնի ու երկրորդ տեղում մենք կմնանք: Այդպես էլ եղավ, նրանք երկու անգամ պարտվեցին, մենք էլ հաղթանակներ տոնեցինք ու նվաճեցինք մեդալները»:
Թիմի պահեստային շախմատիստ Աննա Հայրապետյանն այդպես էլ ոչ մի պարտիա չի խաղացել, քանի որ թիմի մարզչական կազմը որոշել է թիմում փոփոխություն չկատարել. «Ամեն դեպքում աշխատում էի թիմում տիրող դրական մթնոլորտը պահել, օգնել աղջիկներին: Նրանք լավ հանդես եկան, ու ես շատ ուրախ եմ դրա համար»:
Ասուլիսին ներկա չէին միայն թիմի առանցաքային խաղացողներ Հարիկա Դրոնավալին և Լեյլա Ջավախիշվիլին, որոնք առաջնությունից հետո միանգամից մեկնել են իրենց երկրներ:

Шахматисты ереванского клуба “Мика”, которые неделю назад стали серебряными призерами клубного чемпионата Европы, 24 октября встретились с журналистами.
Элина Даниелян откровенно призналась, что они отправились в Эйлат именно в надежде завоевать серебряные медали. “Во время предыдущих чемпионатов наша команда завоевала золотую медаль, мы трижды становилась бронзовым призером, и нам не хватало лишь серебряной медали. Я рада, что в активе у “Мики” есть медали всех цветов”, – отметила она.
Она добавила, что после поражения в двух стартовых играх все девушки команды собрались с силами и победили во всех оставшихся турах.
Лилит Мкртчян добавила, что после поражения им необходима была лишь победа. “Мы надеялись, что “ЮГРА” потеряет очки, и мы останемся на втором месте. Так и случилось, они дважды проиграли, а мы одержали победы и завоевали медали”.
Резервная шахматистка команды Анна Айрапетян так и не сыграла ни одну партию, поскольку тренеры решили не менять состав команды. “В любом случае я старалась поддерживать царящую в команде мирную спокойную атмосферу, помогать девушкам. Они хорошо выступили, я очень рада за всех нас”.
На пресс-конференции не присутствовали только ключевые игроки команды Арика Дронова и Лейла Джавахишвили, которые сразу же после чемпионата уехали к себе на родину.