2012-ի առաջին 9 ամիսների արդյունքներով պետական գույքի մասնավորեցումից ստացվել է 219 մլն դրամ, որից պետբյուջե է փոխացնվել 171 մլն դրամ, իսկ համայնքներին փոխանցվել է 49 մլն դրամ: Այդ մասին հոկտեմբերի 24-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի Պետական գույքի կառավարման վարչության նախագահ Արման Սահակյանը: Նրա խոսքով, ընթացիկ տարվա 9 ամիսների ընթացքում պետական գույքի օտարումից ստացվել է 687 մլն դրամ, որից պետական բյուջե է ուղորդվել 493 մլն դրամ, իսկ համայնքներին` 194 մլն դրամ: Բացի դրանից, հաշվետու շրջանում պետական գույքի վարձակալությունից ստացված գումարներից բյուջե է մտել 170,27 մլն դրամ: Այսպես, Մամուլի շենքի վարձակալությունից հավաքվել է ընդամենը 250 000 դրամ, այժմ աճը կազմել է 300 տոկոս, իսկ մինչև տարեվերջ այդ ցուցանիշը կհասնի 400-500 տոկոսի: «Մեր հիմնական խնդիրն է պետական գույքի արդյունավետ կառավարումը»,- նշել է նա և հավելել, որ օրենսդրական փոփոխությունների համաձայն, պետական գույքը վարձակալության կհանձնվի ժամով:
9 ամիսների տվյալներով, վարչության տնօրինության տակ են գտնվում 35 կազմակերպություններ, որոնցից 23-ը` 100 տոկոս պետական մասնակցությամբ, 4-ը` 50 տոկոս մասնակցությամբ, իսկ 8-ը` 50 տոկոսից քիչ մասնակցությամբ:
Այս տարի օտարման են պատրաստվում 7 ընկերություններ, իսկ 3 ընկերություններ արդեն վաճառվել են:
Նորամուծությունների շարքում է հավատարմագրային կառավարիչների ինստիտուտի ներմուծը: Փորձնական նախագծի համաձայն, որն այժմ գործում է 4 կազմակերպություններում, կաշխատի վստահված անձ` ընտրված մրցույթի հիման վրա, որը կհետևի պետական գույքի արդյունավետ կառավարմանը: «Հուսով եմ, որ այդ ծրագրի արդյունքներն արդեն տեսանելի կլինեն 2013-ի մարտ-ապրիլին»,- հավելել է Սահակյանը:
Կատարվել է նաև հաշվառում պետական կացարանների հիմնադրամի շրջանակներում: Ինչպես հաղորդել է Սահակյանը, 2012-ի 9 ամիսների ընթացքում լուծվել է հանրակացարանի սեփականաշնորհման կամ նվիրատվության հարցը Ադրբեջանից հայրենադարձված 7 ընտանիքների համար, որոնք ստացել են քաղաքացիություն, և 16 ընտանիքների, որոնք բնակվում են հանրապետությունում: Ընթացքի մեջ է ևս 7 ընտանիքների հարցը:

24 Октябрь 2012 - 08:15 AMT
По итогам 9 месяцев 2012 года от приватизации госимущества в бюджет Армении поступило 171 млн драмов
По итогам первых 9 месяцев 2012 года поступления от приватизации госимущества составили 219 млн драмов, из которых в госбюджет было направлено 171 млн драмов, а общинам было перечислено 49 млн драмов.
Об этом 24 октября на пресс-конференции в Ереване сообщил председатель Управления по управлению госимуществом Армении Арман Саакян. По его словам, за 9 месяцев текущего года поступления от отчуждения госимущества составили 687 млн драмов, из которых в госбюджет было направлено 493 млн драмов, а общинам – 194 млн драмов. Помимо этого, поступления от аренды госимущества в бюджет Армении за отчетный период поступило 170,27 млн драмов. Так, от сдачи в аренду здания Печати собиралось всего 250 000 драмов, сейчас рост составил 300 процентов, а до конца года этот показатель достигнет 400-500 процентов.
«Нашей основной задачей является эффективное управление госимуществом», – подчеркнул он. В связи с этим он добавил, что согласно законодательным изменениям, госимущество будет сдаваться в аренду по часам.
По данным за 9 месяцев, в ведении Управления находиться 35 организаций, из которых 23 – со 100% госучастием, 4 – 50%-ым участием, а 8 – менее 50%-ым участием. В этом году к отчуждению готовятся 7 компаний, а 3 компании уже проданы.
Среди новшеств – внедрение института доверительных управляющих. По пилотному проекту, который сейчас действует в 4 организациях, будет работать доверительное лицо, выбранное на основе конкурса, которое будет следить за эффективностью управления госимуществом. «Надеюсь, что результаты этой программы будут уже видны в марте-апреле 2013 года», – добавил глава госведомства.
Был проведен и учет в рамках Фонда госжилища. Как сообщил Саакян, за 9 месяцев 2012 года был решен вопрос приватизации или дарственной общежития репатриированных из Азербайджана 7 семей, получивших гражданство, и 16 семей, проживающих в республике. В процесс разрешения находиться вопрос еще 7 семей.