Հոկտեմբերի 22-24-ը Կանադայում ՀՀ դեսպանության աջակցությամբ և Կանադայի Հայ դատի գրասենյակի կազմակերպմամբ Տորոնտո, Օտտավա և Մոնրեալ քաղաքներում տեղի ունեցավ Քրիս Բոհջալյանի «Ավազե ամրոցի աղջիկները» գրքի շնորհանդեսը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը: New York Times պարբերականի կողմից ամենաշատ վաճառվող (bestseller) ճանաչված պատմա-գեղարվեստական գիրքը պատմում է Հայոց ցեղասպանության մասին` կենտրոնանալով մեկ զույգի` Արմեն Պետրոսյանի և Էլիզաբեթ Էնդիկոտտի սիրո պատմության վրա:
Օտտավայում շնորհանդեսը կայացավ հոկտեմբերի 23-ին քաղաքի լավագույն` «Ռիդո» կենտրոնի Chapters գրախանութում:
Շնորհանդեսին ներկա գտնվող հյուրերին ուղղված իր խոսքում` Կանադայում ՀՀ դեսպան Արմեն Եգանյանը ընդգծեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և «ցեղասպանություն» երևույթի դատապարտման կարևորությունը` նման ոճրագործությունները հետագայում բացառելու նպատակով:

24 Октябрь 2012 - 11:21 AMT
22 – 24 октября при содействии посольства РА в Канаде в городах Торонто, Оттава и Монреаль состоялась организованная канадским офисом “АйДат” презентация книги Криса Бохджаляна “Девушки песчаного замка”. Об этом сообщают в пресс-службе МИД РА.
Признанная изданием “New York Times” самым продаваемым бестселлером художественно-историческая книга рассказывает о Геноциде армян. Роман поднимает множество неразрешенных моральных и человеческих аспектов Геноцида армян.
В Оттаве презентация состоялась 23 октября в книжном магазине “Chapters” в одном из престижнейших центров города “Ридо”.
В своей речи гостям мероприятия присутствовавший на презентации посол РА в Канаде Армен Еганян подчеркнул значение признания и осуждения такого страшного явления, как геноцид, в деле исключения его повторения в дальнейшем.