ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի ներքին ընթացակարգերի համաձայն 2010 թվականի նոյեմբեր ամսից բանակցություններ են տարվում Ազգային ժողովի պատգամավոր, մարդուիրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի հանձնաժողովի, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության անդամ Տիգրան Վաչիկի Ստեփանյանի հետ` կապված վերջինիսկողմից Բանկի առջև իր ունեցած պարտավորությունները չկատարելու կապակցությամբ:
Սկսած 2011 թվականի նոյեմբերից, ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը բազմիցս ծանուցել է Տիգրան Ստեփանյանին Բանկի առջև պարտավորությունները չկատարելու դեպքումդատական վարույթ սկսելու մասին:
Քանի որ, Բանկի հաճախորդ Տիգրան Ստեփանյանը գիտակցաբար չի կատարել Բանկի առջև ունեցած իր պարտավորությունները 2012 թվականի ապրիլին «ՎՏԲ-ՀայաստանԲանկ» ՓԲԸ հայց է ներկայացրել դատարան պարտքի բռնագանձման պահանջի վերաբերյալ: Արդյունքում հայցը բավարարվել է, դատական որոշումը հրապարակվել է 2012թվականի օգոստոսին և օրինական ուժի մեջ մտել 2012 թվականի սեպտեմբերին:
Դատական վիճաբանություններից հետո սեպտեմբերի 10-ին «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ դիմում է ներկայացրել դատարան Ազգային Ժողովի պատգամավոր ՏիգրանՍտեփանյանի հարկադիր սնանկության պահանջով, որի վերաբերյալ տեղեկատվությունը կարելի է տեսնել Հայաստանի Հանրապետության www.datalex.am պաշտոնականդատական տեղեկատվական համակարգում:
«ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ ՎՏԲ միջազգային ֆինանսական խմբի մասնակից է դարձել 2004թ. ապրիլին: «ՎՏԲ Բանկ» ԲԲԸ հանդիսանում է «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ 100% բաժնետոմսերի փաթեթի միանձնյա բաժնետերը:
Բանկը հիմնական ցուցանիշների մի ամբողջ շարքով մշտապես ներառվում է ՀՀ բանկային համակարգի առաջատարների թվի մեջ: Ներկա դրությամբ Բանկն ունի ամենալայն մասնաճյուղային ցանցը ողջ երկրում-69 մասնաճյուղ:

24 Октябрь 2012 - 09:05 AMT
Согласно внутренним процедурам ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» с ноября 2010 года ведутся переговоры с депутатом Национального Собрания Армении, членом Комиссии по защите прав человека и общественным вопросам от партии “Процветающая Армения”, заемщиком Тиграном Вачиковичем Степаняном в связи с невыполнением последним своих долговых обязательств перед банком.
Начиная с ноября 2011г. «Банк ВТБ (Армения)» неоднократно уведомлял Тиграна Степаняна о возможности начала судебных разбирательств, в случае невыполнения им взятых на себя обязательств по погашению долга.
«Поскольку г-н Степанян Т.В. осознанно не предпринимал никаких действий в направлении покрытия своих долговых обязательств перед «Банком ВТБ (Армения)», в апреле 2012 года банк направил в суд иск по взысканию суммы образовавшейся задолженности», – говорится в сообщении пресс-служба банка . В результате иск был удовлетворен, судебное решение было опубликовано в августе 2012 года и вступило в силу в сентябре 2012 года.
После судебных прений 10-го сентября текущего года «Банк ВТБ (Армения)» подал заявление о признании принудительного банкротства депутата Национального Собрания РА Тиграна Степаняна.