Ստամբուլում Ոսկե եղջյուր ծոցի վրա, որը քաղաքի եվրոպական հատվածը բաժանում է հյուսիսային և հարավային մասերի, կամուրջ կկառուցվի Լեոնարդո դա Վինչիի նախագծով: Ինչպես հաղորդում է Lenta.ru-ն, այդ մասին հաղորդում է իտալական ANSA գործակալությունը` մեջբերելով թուրքական իշխանությունների հայտարարությունը:
Իտալացի վարպետի կողմից ստեղծված կառույցի բոլոր համամասնությունները կպահպանվեն, սակայն շինարարության ժամանակ կկիրառվեն ժամանակակից տեխնոլոգիաներ: Կամրջի երկարությունը կկազմի 220 մետր, բարձրությունը` շուրջ 25 մետր, իսկ լայնությունը` 10 մետր:
Լեոնարդո դա Վինչիի նախագիծը թվագրուվմ է 1502թ., հենց այդ ժամանակ Օսմանյան կայսրության սուլթան Բայազիդ 2-րդը որոշել էր ծոցի վրա կամուրջ կառուցել, սակայն դա Վինչիի նախագիծը չի ընդունվել:
Նախագիծը, որը մշակվել է երեք տարի մասնագետների միջազգային թիմի կողմից, ամբողջությամբ կֆինանսավորվի մասնավոր հովանավորների միջոցներով` առանց բյուջետային միջոցներ ներգրավելու: Տեղի իշխանություններն արդեն հաստատել են նախագիծը, սակայն առայժմ չի հաղորդվում, թե երբ կսկսվի շինարարությունը:

24 Октябрь 2012 - 10:21 AMT
В Стамбуле над заливом Золотой рог, разделяющим европейскую часть города на северную и южную, построят мост по проекту Леонардо да Винчи. Как сообщает Lenta.ru, об этом сообщает итальянское агентство ANSA со ссылкой на заявление турецких властей.
Все пропорции сооружения, заложенные итальянским мастером, будут соблюдены, однако при его возведении будут использованы современные технологии. Длина моста составит 220 метров, высота – около 25 метров, а ширина моста достигнет 10 метров.
Проект Леонардо да Винчи датируется 1502 годом – именно тогда султан Османской империи Баязид II решил построить мост над заливом, однако проект да Винчи не подошел. Спустя практически 500 лет к концепции итальянского мастера Возрождения обратились в Осло – в 2001 году там была построена уменьшенная версия моста Леонардо. После этого в Турции решили воспроизвести оригинальный проект. Сейчас над бухтой Золотой рог, впадающей в пролив Босфор, перекинуты четыре моста, но один из них не используется.
Проект, который разрабатывался три года международной командой специалистов, целиком будет финансироваться на деньги частных спонсоров, без привлечения бюджетных средств. Местные власти уже утвердили проект, однако когда начнется строительство, пока не сообщается.
К настоящему моменту власти Турции завершили проект по очищению бухты, которая была сильно заболочена. Работы велись с 1994 по 2012 годы и стоили 758 миллионов долларов.