ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը Ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության ծրագրի շրջանակներում մի կողմից աշխատում է ՓՄՁ-ների աշխատանքի հետ կապված Հայաստանի ֆինանսական հաստատությունների ներքին հնարավորությունների բարձրացման, մյուս կողմից բարձրացնում է վարկային միջոցների հասանելիությունը ՓՄՁ ներկայացուցիչների համար: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է USAID-ի տնտեսական բաժնի ղեկավար, հայկական առաքելության ղեկավարի պաշտոնակատար Կոնան Պեյզենը: Մասնավորապես, ըստ նրա, միջազգային կառույցը տեխնիկական աջակցություն է տրամադրում բանկերի վարկային մասնագետների պատրաստման հարցում, որոնց այսօր համապատասխան վկայականներ են տրվել:
Իր հերթին ՀՀ ԿԲ փոխնախագահ Ներսես Երիցյանն ընդգծել է, որ «ՓՄՁ պորտֆելը պետք է աճի երկրաչափական պրոգրեսիայով, ինչը թույլ կտա դիֆերենցացնել Հայաստանի տնտեսության կառուցվածքը»:
ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (EDMC/USAID) «Ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության» ծրագիրը հոկտեմբերի 24-ին ներկայացրել է «Նոր հնարավորություններ փոքր բիզնեսի ֆինանսավորման համար» խորագրով ներկայացում: Այս մասին հաղորդում է USAID-ի մամուլի ծառայությունը:
Միջոցառման ընթացքում կներկայացվեն փոքր և միջին բիզնեսի համար մշակվող ինովացիոն վարկային պրոդուկտները, հաղորդում է USAID-ի մամուլի ծառայությունը:
Միջոցառմանը կմասնակցեն ծրագրի գործընկեր ֆինանսական հաստատությունները`Արարատբանկ, Յունիբանկ, Հայբիզնեսբանկ, Գուդ Կրեդիտ ունիվերսալ վարկային կազմակերպություն, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության և Հայաստանում միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:
EDMC/USAID հնգամյա ծրագիրն ուղղված է Հայաստանում բիզնես միջավայրի և փոքր ու միջին ձեռնարկությունների զարգացմանը: Ծրագրի նպատակն է բարձրացնել Հայաստանում զբաղվածության և եկամուտների մակարդակը` խթանելով արտահանման ներուժ ունեցող արժեքի շղթաների զարգացումը:

Агентство США по международному развитию в рамках Программы развития предприятий и конкурентоспособности рынка (EDMC/USAID) с одной стороны работает над повышением внутренних возможностей финансовых учреждений Армении по работе с МСБ, а с другой стороны повышает доступность кредитных средств для представителей малого и среднего бизнеса. Об этом в беседе с журналистами сказал и.о руководителя армянской миссии, руководитель экономического отдела USAID Конан Пейзен. В частности, по его словам, международная структура оказывает техническое содействие по линии переподготовки кредитных специалистов банков, которым сегодня были вручены соответствующие сертификаты.
В свою очередь, заместитель председателя Центрального банка Армении Нерсес Ерицян подчеркнул, что «кредитный портфель МСБ должен расти в геометрической прогрессии, что позволит диверсифицировать структуру экономики Армении».
Агентство США по международному развитию (EDMC/USAID) 24 октября презентовало новые продукты в рамках Программы развития предприятий и конкурентоспособности рынка. В ходе презентации на тему «Новые возможности для финансирования малого бизнеса» были представлены инновационные кредитные продукты, разрабатываемые для малого и среднего бизнеса, сообщает пресс-служба USAID.
В мероприятии приняли участие представители финансовых учреждений-партнеров программы – «Араратбанк», «Юнибанк», «Армбизнесбанк», универсальная кредитная организация «Гуд Кредит», а также представители правительства Армении и действующих в стране международных организаций.
Пятилетняя программа EDMC/USAID направлена на развитие деловой среды и малого и среднего бизнеса Армении. Ее целью является повышение уровня занятости и доходов в Армении, путем стимулирования развития цепочки ценностей с экспортным потенциалом.