Հայաստանում 2013-ի հունվարի 1-ից միասնական եկամտահարկի ներմուծման հետ կապված տնտեսվարող սուբյեկտները պետք Հայաստանի Պետական եկամուտների կոմիտե ներկայացնեն իրենց հաշվետվությունները բացառապես էլեկտրոնային տեսքով: Այդ մասին հոկտեմբերի 25-ին Հայաստանի կառավարության մամլո կենտրոնում հայտարարել է Հայաստանի Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արմեն Ալավերդյանը: Նրա խոսքով, գործատուների լիազոր անձինք պետք է համապատասխան կարողություններ ունենան այդ հաշվետվությունները ներկայացնելու համար, քանի որ արդեն նոր տարուց հարկային մարմնում կգործի միասնական էլեկտրոնային համակարգ:
Այսօր ընդունված կառավարական որոշման համաձայն, գործատուների կողմից լիազորված անձինք պարտավոր են անձնագրային բաժնում ստանալ ինքնության քարտեր, դիմումը ներկայացնել ՊԵԿ PIN գաղտնագիրը ստանալու համար և գրանցվել, որից հետո ՊԵԿ-ը նրանց տվյալները կփոխանցի համապատասխան կառույց:
Գործընթացի խթանման համար, որոշում է ընդունվել այն անձանց համար, ովքեր մինչև նոյեմբերի 30-ը կդիմեն պետական մարմին PIN գաղտնագիր ստանալու համար, տրամադրել անվճար էլեկտրոնային ստորագրություն, բացի դրանից Հայաստանի կառավարությունը պետբյուջեից կփոխհատուցի նրանց պետտուրքը 3000 դրամի չափով:
Ինչպես հաղորդել է Արմեն Ալավերդյանը, այսօրվա դրությամբ Հայաստանում շուրջ 10 000 տնտեսվարող սուբյեկտներ արդեն կոմիտե են ներկայացնում իրենց հաշվետվություններն էլեկտրոնային տեսքով: «Մենք արդեն հիմա պատրաստվում ենք նրան, որ դեռ շուրջ 40 000 տնտեսվարող սուբյեկտներ կներկայացնեն իրենց հաշվետվություններն էլեկտրոնային տեսքով»,- հավելել է նա: Նա նաև հավելել է, որ այսօրվա դրությամբ Հայաստանի տարածքում գրանցված են ավելի քան 150 000 տնտեսվարող սուբյեկտներ, որոնցից 25 000-ը գտնվում են լուծարման գործընթացում, 70 000-80 000 տնտեսվարող սուբյեկտները, որոնք թեկուզ տարին մեկ անգամ ներկայացնում են հաշվետվություն, նրանցից շուրջ 50 000-ն ակտիվ հարկատուներ են:

В связи с внедрением в Армении с 1 января 2013 года единого подоходного налога (который заменит действующие в настоящее время подоходный налог и платежи по социальному обеспечению) хозсубъекты должны представлять в Комитет по госдоходам Армении свои отчеты исключительно в электронном виде. Об этом 25 января в пресс-центре правительства Армении заявил заместитель председателя Комитета по госдоходам Армении Армен Алавердян. По его словам, уполномоченные лица работодателей должны обладать соответствующими способностями для предоставления этих отчетностей, поскольку уже с нового года в налоговом органе будет действовать единая электронная система.
Согласно же принятому сегодня правительственному решению, уполномоченные со стороны работодателей лица обязаны в паспортном оделе получить идентификационные карточки, представить заявление в Комитет для получения PIN-кода и зарегистрироваться, после чего Комитет передаст их данные соответствующей структуре для использования.
Для стимулирования же процесса, принято решение для тех лиц, которые до 30 ноября обратятся в Госорган за получением PIN-кода предоставить бесплатную электронную подпись, помимо этого правительство Армении из госбюджета компенсируем им госпошлину в размере 3000 драмов.
Как сообщил Армен Алавердян, на сегодняшний день в Армении порядка 10 000 хосубъектов уже представляют в комитет свои отчеты в электронном виде. «Мы уже сейчас готовимся к тому, что еще порядка 40 000 хосубъектов будут представлять свои отчеты в электронном виде», – добавил он. Он также добавил, что на сегодняшний день на территории Армении зарегистрировано более 150 000 хозсубъектов, из которых 25 000 находятся в процессе ликвидации, 70 000-80 000 хозсубъектов, которые хоть один раз в год представляют отчет, из ни порядка 50 000 – активные налогоплательщики.