Հոկտեմբերի 26-ին Երևանում իր աշխատանքն է սկսել «ԱՊՀ դրամական փոխանցումները. զարգացման հեռանկարներ, նոր միտումներ և տեխնոլոգիաներ» միջազգային համաժողովը:
Միջազգային համաժողովի թեմայի արդիականությունը, Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի խոսքով, նրանում է, որ Հայաստանը դրսևորում է իրեն որպես ուժեղ բանկային հատվածով երկիր, որի մասին վկայում է այն փաստը, որ հանրապետությանը հաջողվել է հաղթահարել համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի առաջին ալիքը: «Հայաստանի բանկային համակարգում եղել է կապիտալիզացիայի, իրացվելիության բարձր մակարդակ և խիստ բանկային հսկողություն, մենք չենք ունեցել «թեժ փողեր», ինչը թույլ է տվել բանկային հատվածին հաղթահարել ճգնաժամը»,- ասել է նա իր ողջույնի խոսքում:
Երկրորդ, Հայաստանը կարևոր նշանակություն է տալիս տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների զարգացմանը, որոնք երկրի համար գերակա ուղղություն են: Ավելին, ինչպես նշել է վարչապետը, դրամական փոխանցումները երկրի համար կարևոր նշանակություն ունեն մեծ սփյուռքի համատեքստում, քանի որ հայերի երկու երրորդը բնակվում է արտասահմանում:
Տիգրան Սարգսյանը նաև հավելել է, որ գիտատեխնիկական առաջընթացը էլեկտրոնային վճարումների, էլեկտրոնային բանկինգի և այլ ծառայությունների հասանելիության բարձրացման հետ մեկտեղ բարձրացնում է նաև ռիսկի մակարդակը, ուստի այս ոլորտում կանոնակարգումը պետք է հավասարակշռված լինի, որպեսզի չարգելակի գործընթացը: Նրա խոսքով, աշխարհում նկատվում է իրավաբանական անձանց` ընկերությունների միջև էլեկտրոնային հաշվարկների աճի միտում և փոխանցումների կրճատում ֆիզիակական անձանց միջև, ուստի միջազգային դրամական համակարգերը պետք է մտածեն այն մասին, որպեսզի նոր ծառայություններ առաջարկեն հաճախորդների պահանջմունքները բավարարելու համար:
Վարչապետը հաղորդել է, որ երկրում մեկնարկել են բարեփոխումներ հասարակության էլեկտրոնացման ուղղությամբ, մասնավորապես, շուրջ 10 000 ընկերություններ արդեն ներկայացրել են իրենց հաշվետվությունները հարկային մարմիններ էլեկտրոնային տարբերակով, իսկ ահա արդեն 2013-ի հունվարի 1-ից բոլոր տնտեսվարող սուբյեկտները պարտավոր կլինեն ներկայացնել իրենց հաշվետվություններն էլեկտրոնային տեսքով: «Դա նշանակում է, որ կտրուկ բարձրանում է ինտերնետ օգտագործողների թիվը և քաղաքացիների գրագիտությունը, ինչն իր հերթին հանգեցնում է էլեկտրոնային բանկինգի և այլ ծառայությունների զարգացման անհրաժեշտության, այսինքն հասարակությունը պատրաստ կլինի նոր տեխնոլոգիաների կիրառմանը»,- ասել է նա:
Իր հերթին Ռուսական բանկերի ասոցիացիայի նախագահ Գարեգին Թոսունյանը հավելել է, որ Հայաստանը հսկայական քայլ է կատարել դրամական փոխանցումների համակարգերի օգտագործման մեջ: «Կառավարության մակարդակով երկրում մեծ ուշադրություն է դարձվում ոչ միայն հաշվետվությունների էլեկտրոնացմանը»,- ասել է նա: Դրա հետ կապված Թոսունյանը նշել է, որ նման առաջընթացը հանգեցնում է երկրում բյուրոկրատական քաշքշուկների և կոռուպցիայի կրճատման:
Համաժողովին մասնակցելու համար Երևանում հավաքվել են տարբեր երկրների կենտրոնական բանկերի, միջազգային կազմակերպությունների, բանկային ասոցիացիաների, դրամական համակարգերի ներկայացուցիչներ, ՌԴ, ԱՊՀ, Վրաստանի, Մերձբալթիայի խոշորագույն բանկերի ղեկավարներ: Միջոցառման կազմակերպիչներն են Հայաստանի ԿԲ-ը և UNISTREM դրամական փոխանցումների միջազգային համակարգը:

26 октября в Ереване начала свою работу международная конференция «Денежные переводы СНГ: перспективы развития, новые тренды и технологии».
Актуальность темы международной конференции, по словам премьер-министра Армении Тиграна Сакрисяна состоит в том, что Армения позиционирует себя как страна с сильным банковским сектором, свидетельством чему является тот факт, что республике удалось преодолеть первую волную мирового финансово-экономического кризиса. «В банковской системе Армении был высокий уровень капитализации, ликвидности и сильный банковский надзор, у нас не было никаких «горячих денег», что и позволило банковскому сектору преодолеть кризис», – подчеркнул он в своей приветственной речи. Во-вторых, Армения придает важное значение развитию информационных и телекоммуникационных технологий, которые являются для страны приоритетным направлением. Более того, как подчеркнул премьер, денежные переводы для страны имеют важное значение в контексте большой Диаспоры, поскольку 2/3 армян проживает за рубежом.
Тигран Сакрисян также добавил, что развитие научно-технического прогресса одновременно с повышением доступности электронных платежей, электронного банкинга и иных услуг повышает и уровень риска, поэтому регулирование в этой сфере должно быть сбалансировано, чтобы не тормозит этот прогресс. По его словам, в мире наблюдается тенденция роста электронных расчетов между компаниями – юрлицами, и сокращением переводов между физлицами, поэтому международные системы денежных переводов должны призадуматься о том, чтобы предлагать новые услуги для удовлетворения потребностей клиентов.
Глава армянского правительства сообщил, что в стране стартовали реформы по электронизации общества, в частности, порядка 10 000 компаний уже предоставляю свои отчетности в налоговые органы в электронном варианте, а вот уже с 1 января 2013 года все хозсубъекты обязаны будут предоставлять свои от четы в электроном варианте. «Это означается, что резко повышается число пользователе Интернета и грамотность граждан, что в свою очередь приводит к необходимости развития электронного банкиенга и иных услуг, то есть общество будет готово к использованию новых технологий», – подчеркнул он.
В свою очередь президент Ассоциации российских банков Гарегин Тосунян добавил, что Армения сделала огромный рывок в использовании системы денежных переводов как с участием бывших, так и с участием нынешних руководителей финансовой системы. «На уровне правительства в стране уделяется большое внимание информатизации и электронизации не только отчетов», – подчеркнул он. В связи с этим Гарегин Тосунян отметил, что такой прогресс приводит к сокращению бюрократических проволочек и коррупции в стране.
Для участия в конференции в армянской столице собрались представители центральных банков разных стран, международных организаций, банковских ассоциаций, платежных систем, руководители крупнейших банков РФ, СНГ, Грузии, Прибалтики, а также компании, представляющие технологические решения для банковского бизнеса.
Среди организаторов мероприятия Центральный банк Армении и международная система денежных переводов UNISTREM.