Հայաստանը ստացող երկիր է դրամական փոխանցումների առումով, իսկ երկիր մտնող փոխանցումների ծավալը 2-2,5 անգամ գերազանցում է երկրից դուրս եկող փոխանցումների ծավալը, ասել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամ Օլեգ Աղասյանը` հոկտեմբերի 26-ին Երևանում ելույթ ունենալով «ԱՊՀ դրամական փոխանցումներ. զարգացման հեռանկարներ, նոր միտումներ և տեխնոլոգիաներ» միջազգային համաժողովում:
Նրա խոսքով, 2011-ի ընթացքում ոչ կոմերցիոն դրամական փոխանցումների ընդհանուր ծավալը Հայաստանում ավելացել է 13.7 տոկոսով, ընդ որում Հայաստանից փոխանցումների ընդհանուր ծավալը կազմել է 5 տոկոս, իսկ դեպի Հայաստան` 17.5 տոկոս:
Ինչ վերաբերվում է փոխանցումների քանակին, ապա 2011-ին դրանք աճել են 19 տոկոսով:
Նա նաև հաղորդել է, որ SWIFT համակարգով փոխանցումների բաժինը Հայաստանի դրամական փոխանցումների ընդհանուր ծավալում 2005-2011թթ. ինչպես ծավալով, այնպես էլ քանակով նվազել է: Դա բացատրվում է նրանով, որ այս շրջանում Հայաստանում բավական աճել է դրամական փոխանցումների համակարգերի միջև մրցակցությունը, ինչը հանգեցրել է փոխադարձ կոմիսիայի նվազեցման, ազդեցություն է ունեցել նաև համակարգերի սպասարկման կետերի քանակի աճը և դրանց աշխարհագրական ընդլայնումը:
«Եթե Հայաստանում բոլոր փոխանցումների 67 տոկոսն իրականացվում է առանց հաշիվ բացելու փոխանցումների միջոցով, ապա երկիր մտնող փոխանցումների ընդհանուր թվի 78 տոկոսը բաժին են ընկնում SWIFT փոխանցումների համակարգին»,- ասել է նա:
Օլեգ Աղասյանը հավելել է, որ առանց հաշիվ բացելու դրամական փոխանցումները կարևոր նշանակություն ունեն Հայաստանի տնտեսության համար, ուստի ԿԲ-ն հատուկ ուշադրություն է դարձնում երկրում դրամական փոխանցումների աշխատանքին:
Համաժողովին մասնակցելու համար Երևանում հավաքվել են տարբեր երկրների կենտրոնական բանկերի, միջազգային կազմակերպությունների, բանկային ասոցիացիաների, դրամական համակարգերի ներկայացուցիչներ, ՌԴ, ԱՊՀ, Վրաստանի, Մերձբալթիայի խոշորագույն բանկերի ղեկավարներ: Միջոցառման կազմակերպիչներն են Հայաստանի ԿԲ-ը և UNISTREM դրամական փոխանցումների միջազգային համակարգը:

Армения является получающей страной в плане денежных переводов, а объем поступающих переводов в страну в 2-2,5 раза превышает объем переводов, идущих из страны, сказал член совета Центрального банка Армении Олег Агасян, выступая 26 октября в Ереване на международной конференции «Денежные переводы СНГ: перспективы развития, новые тренды и технологии».
По его словам, за 2011 год общий объем некоммерческих денежных переводов в Армении увеличился на 13,7%, причем рост объем переводов из Армении составил 5%, а в Армению – 17,5%. Что же касается количества переводов, то за 2011 год они выросли на 19%.
Он также сообщил, что доля переводов по системе SWIFT в общем объеме денежных переводов Армении за 2005-2011 гг. как по объему, так и по количеству снизилась. Это, по его словам, объясняется тем, что за этот период в Армении достаточно возросла конкуренция между системами денежных переводов, что привело к снижению взимаемой комиссии, влияние оказал также рост количества точек обслуживания систем и их географическое расширение.
«Если 67% от всех переводов в Армению осуществляется посредством переводов без открытия счета, то 78% от общего числа поступающих в страну переводов приходиться на систему переводов по системе SWIFT», – сказал он.
Олег Агасян добавил, что денежные переводы без открытия счета имеют важное значение для экономики Армении, и именно поэтому Центробанк уделяет особое внимание работе систем денежных переводов в республике.
Для участия в конференции в армянской столице собрались представители центральных банков разных стран, международных организаций, банковских ассоциаций, платежных систем, руководители крупнейших банков РФ, СНГ, Грузии, Прибалтики, а также компании, представляющие технологические решения для банковского бизнеса.
Среди организаторов мероприятия Центральный банк Армении и международная система денежных переводов UNISTREM.