ՎՏԲ բանկի դուստր ընկերությունների բաժնի ղեկավար, բանկի ավագ փոխնախագահ Միխայիլ Յակունինը հոկտեմբերի 26-ին Երևանում հաղորդել է ՎՏԲ (Հայաստան) բանկում փոփոխությունների մասին: «ՎՏԲ (Հայաստան) բանկի գլխավոր տնօրեն-տնօրինության նախագահ է նշանակվել Յուրի Գուսևը: Համապատասխան որոշում է ընդունվել բանկի խորհրդի կողմից»,- ասել է նա:
Յուրի Գուսևն աշխատում է ՎՏԲ խմբում 2008-ից: 2009-ին նա զբաղեցրել է ֆինանսական տնօրենի պաշտոնը, 2010-ին դարձել է բանկի տնօրինության անդամ, իսկ 2012-ի փետրվարի 1-ից կատարել է բանկի գլխավոր տնօրենի պարտականությունները:
Յակունինը նշել է, որ նոր գլխավոր տնօրենը ֆինանսական հատվածում աշխատանքի մեծ փորձ ունի: «Համոզված եմ, որ նրա ղեկավարությամբ բանկն ակտիվ կերպով կիրագործի իր առջև դրված խնդիրները և նպատակները»,- ասել է նա: Նա հույս է հայտնել, որ Գուսևն ակտիվ մասնակցություն կունենա նոր ռազմավարության մշակմանը և իրագործմանն առաջիկա 3-5 տարիների ընթացքում:
Իր հերթին Յուրի Գուսևը հաղորդել է, որ 2013-ին բանկը ՎՏԲ խմբի օգնությամբ մտադիր է մտնել Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկատիրության հատված, ավելացնել սպառողական վարկավորումը, ինչպես նաև ձեռնամուխ լինել լիզինգի ծառայությանը, մասնավորապես, այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են տրանսպորտը, էներգետիկան, լեռնահանքային արդյունաբերությունը: Նրա խոսքով, բանկի ուշադրության կենտրոնում կլինի նաև վերամշակվող գյուղատնտեսական արդյունաբերությունը, որը Գուսևն անվանել է Հայաստանի նավթը:

Руководитель департамента дочерних компаний-старший вице-президент банка ВТБ Михаил Якунин 26 октября в Ереване сообщил об изменении в Банке ВТБ (Армения). “Генеральным директором-председателем директората Банка ВТБ (Армения) назначен Юрий Гусев. Соответствующее решение принято Советом банка”,-сказал он.
Юрий Гусев работает в группе ВТБ с 2008 г. В 2009г. он занял должность финансового директора, с 2010 г. стал членом директората Банка, а с 1 февраля 2012г. исполнял обязанности гендиректора банка.
Михаил Якунин подчеркнул, что новый гендиректор имеет большой опыт работы в финансовом секторе. “Уверен, что под его руководством банк будет активно реализовывать поставленные задачи и цели”,-сказал он. Он выразил надежду, что Гусев примет активное участие в разработке и реализации новой стратегии на ближайшие 3-5 лет.
Со своей стороны Юрий Гусев сообщил, что в новом 2013г. банк с помощью группы ВТБ намерен зайти на сегмент малого и среднего бизнеса Армении, нарастить потребительское кредитование, а также приступить к услуге лизинга, в частности в таких сферах как транспорт, энергетика, горнорудная промышленность. По его словам, в центре внимания Банка будет также перерабатывающая сельхозпромышленность, которую Гусев назвал нефтью Армении.