Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այցելել է Կոտայքի մարզի Նոր գյուղ համայնքում «Տոնուս-լես» ընկերության կառուցած սննդի և դեղերի անվտանգության փորձագիտական ժամանակակից լաբորատորիա: Կառավարության ղեկավարը ՀՀ էկոնոմիկայի և Առողջապահության նախարարներ՝ Տիգրան Դավթյանի ու Դերենիկ Դումանյանի ուղեկցությամբ շրջել է լաբորատորիայում՝ ծանոթացել փորձագիտական աշխատանքների ընթացքին:
Ներդրումային ծրագիրը կազմել է մոտ 1.3 մլրդ դրամ, որի շնորհիվ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հետ կնքված համապատասխան պայմանագրի համաձայն՝ ծրագրի շրջանակներում կստեղծվի առնվազն 50 աշխատատեղ, որից 20-ն արդեն իսկ ստեղծվել է: Ընկերությունում ներկայում աշխատում է 97 մարդ` 100 հազ. դրամ միջին աշխատավարձով:
Վարչապետը մեծապես կարևորել է նման ժամանակակից լաբորատորիայի գործունեությունը՝ նշելով, որ հանրապետության բոլոր սնունդ արտադրողները պարտավոր են հանրությանը մատուցել բարձրորակ արտադրանք, հակառակ պարագայում նման լաբորատորիաների միջոցով անմիջապես կպարզվեն բոլոր թերությունները: «Մեր նպատակն է հանրապետությունում ստեղծել նման լաբորատոր փորձագիտական ցանց, առանց որի եզրակացության՝ որևէ արտադրանք չի մատուցվի հանրությանը»,- ասել է Տիգրան Սարգսանը:
Ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ՀՀ կառավարության որոշմամբ ընկերության կողմից ներմուծված ապրանքների համար մաքսային մարմինների կողմից հաշվարկվող ավելացված արժեքի հարկի վճարման ժամկետը հետաձգվել է երեք տարի ժամկետով: «Տոնուս-լես» ընկերության ղեկավար Լևոն Հակոբյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին՝ նման արտոնություն տրամադրելու համար, և նշել, որ առանց դրա հնարավոր չէր լինի իրականացնել այս ներդրումային ծրագիրը:
Լաբորատորիան հնարավորություն է տալիս հանրապետությունում արտադրվող, ինչպես նաև ներկրվող դեղերի ու սննդի համար իրականացնել որակի և կենսահամարժեքության, ինչպես նաև կենսաբանական և մանրէաբանական փորձաքննություններ` նպաստելով դրանց որակական չափանիշների ապահովմանը, որն էլ իր հերթին կխթանի տեղական որակյալ ապրանքների արտադրությունը և արտահանումը:
Լաբորատորիան ունի գերմանական, շվեյցարական, ճապոնական և իսրայելական արտադրության ժամանակակից սարքավորումներ, որոնց արժեքը նախապես պետք է կազմեր մոտ 310 մլն դրամ, սակայն աշխատանքների իրականացման արդյունքում այն արդեն իսկ գերազանցում է 470 մլն-ը:
Ներկայում ընթացքի մեջ է լաբորատորիայի միջազգային ISO 9001-2008 հավատարմագրման հետ կապված գործընթացը, հաղորդում է Հայաստանի կառավարության մամլո ծառայությունը:

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян 26 октября посетил современную лаборатория экспертизы медикаментов и пищевых продуктов компании «Тонус-Лес», расположенную в селе Нор Гюх Котайкской области республики. В сопровождении министра экономики Армении Тиграна Давтяна и министра здравоохранения Дереника Думаняна глава правительства ознакомился с процессом проведения экспертизы. «Наша цель – создать сеть таких лабораторий, без заключений которых обществу не будут предоставляться какая-либо продукция», – подчеркнул премьер.
Как сообщает пресс-служба правительства Армении, общая стоимость инвестиционной программы составляет 1,3 млрд. драмов, будет создано 50 рабочих мест, из которых 20 –уже создано. На данный момент в компании работает 97 человек, средняя зарплата которых составляет 100 000 драмов.
Лаборатория была создана при поддержке правительства Армении, которое в 2010 г. дало компании «Тонус-Лес» 3-х летнюю отсрочку в уплате НДС. Это позволило компании ввезти оборудование на 470 млн. драмов.
Лаборатория оснащена современным сверхчувствительным оборудованием германского, швейцарского и израильского производства, которое соответствует стандарту GLP (Good Laboratory Practice). Это единственная лаборатория в Армении, в которой можно проводить экспертизу и пищевых продуктов, и табачных изделий, и медикаментов.
Как сообщил руководитель компании «Тонус-Лес» Левон Акопян результаты экспертизы, полученные армянской лабораторией, будут признаваться в международных арбитражах, если им удастся получить сертификат ISO 17 025.