Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Երևանի «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում ներկա է գտնվել ոսկերչական իրերի ցուցահանդեսի բացման արարողությանը: Ցուցահանդեսում ներկայացված են ինչպես հայրենական, այնպես էլ ավելի քան 70 օտարերկրյա ընկերությունների և անհատների աշխատանքներ: Միջոցառմանը մասնակցում են նաև Համաշխարհային ոսկերիչների ասոցիացիայի նախագահ Գայետանո Կավալիերին և «Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության» (AJA) նախագահ Գագիկ Գևորգյանը: Ինչպես ասաց Գագիկ Գևորգյանը, այս տարի առաջին անգամ հոկտեմբերի 28-ին Հայաստանում նշվեց Հայ ոսկերչի ազգային օրը: «Հայաստանն աշխարհում առաջին երկիրն է, որ նշում է ոսկերչի օրը»,-ասաց նա:
Հանրապետության ղեկավարը շրջել է արդեն ավանդական դարձած այս ցուցահանդեսի տաղավարներով, ծանոթացել ներկայացված ոսկերչական արտադրատեսականուն, զրուցել ցուցահանդեսի մասնակիցների հետ:
Ոսկերչական արդյունաբերության զարգացման հեռանկարները քննարկելու նպատակով, հոկտեմբերի 30-ին Երևանում նախատեսված է նաև համաժողով, որտեղ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը կներկայացնի ՀՀ արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարության շրջանակներում մշակված՝ ոսկեգործության, ադամանդագործության և ժամագործության ոլորտների զարգացման ռազմավարությունների նախագծերը, ինչպես նաև «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի տարածքում ոսկերչության ոլորտի զարգացման նպատակով ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման հնարավորությունները:

29 Октябрь 2012 - 09:21 AMT
С участием президента Армении Сержа Саргсяна 29 октября в Ереване открылась выставка ювелирных изделий, организованная Всемирным союзом армянских ювелиров (Armenian Jewellers Association, AJA). Глава государства ознакомился с экспонатами выставки и обратил внимание ее участников на возможность работы в создаваемых в республике свободных экономических зонах.
В этом году выставка, которая продлится до 31 октября, проводиться второй раз, и приурочена она к 15-летию со дня создания AJA. Более того, как сообщил в беседе с журналистами президент AJA Гагик Геворкян, в этом году впервые отмечается Национальный день армянского ювелира – 28 октября. «Армения – первая страна в мире, которая отмечает национальный день ювелира», – отметил он.
В рамках выставки 30 октября пройдет конференция, в ходе которой ее участники представят стратегию развития экспорта ювелирных изделий и часов в рамках разработанной со стороны правительства Армении индустриальной политики, ориентированной на экспорт.