«Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միությունն» (AJA) այս տարի իր ուսումնական կենտրոններն է բացել Հայաստանում և Արցախում, որտեղ սովորում և աշխատում են 18-20 տարեկան երիտասարդներ: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է AJA նախագահ Գագիկ Գևորգյանը: «Մեր ուսումնական կենտրոնները Երևանում և Ստեփանակերտում գերազանց են աշխատում, այնտեղ սովորում է 20-ական մասնագետ»,-ասել է նա:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Երևանի «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում ներկա է գտնվել ոսկերչական իրերի ցուցահանդեսի բացման արարողությանը: Ցուցահանդեսում ներկայացված են ինչպես հայրենական, այնպես էլ ավելի քան 70 օտարերկրյա ընկերությունների և անհատների աշխատանքներ: Միջոցառմանը մասնակցում են նաև Համաշխարհային ոսկերիչների ասոցիացիայի նախագահ Գայետանո Կավալիերին և «Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության» (AJA) նախագահ Գագիկ Գևորգյանը: Ինչպես ասաց Գագիկ Գևորգյանը, այս տարի առաջին անգամ Հայաստանում կնշվի Հայ ոսկերչի ազգային օրը: «Հայաստանն աշխարհում առաջին երկիրն է, որ նշում է ոսկերչի օրը»,-ասաց նա:
Գագիկ Գևորգյանը հավելել է, որ երիտասարդների գործերը ևս ներկայացված են Երևանում բացված ցուցահանդեսում:
«Նրանք մեծ առաջընթաց ունեն և տաղանդավոր են: Դա վկայում է այն մասին, որ եթե պայմաններ ստեղծվեն, մեր երիտասադր ոսկերիչներն անպայման կզարմացնեն աշխարհին, ես անկեղծորեց վստահ եմ դրանում»,-ասել է նա:

Armenian Jewelers Association (AJA) has opened training centers in Armenia and Atsakh in 2012, with young specialists aged 18-20 employed, AJA head said.
“Our training centers operate perfectly well in Yerevan and Stepanakert, with 20 young specialists enrolled in each,” Gagik Gevorgyan told a news conference.
Armenian President Serzh Sargsyan attended Yerevan-hosted jewellery exhibition Monday, October 29.
At the event, organized by the Armenian Jewelers Association (AJA), President Sargsyan spoke of a possibility to continue activities in free economic zones being created in the country.
The exhibit to last through October 31 was dated to 15th anniversary of AJA formation. Armenia will for the first time be celebrating the National Jeweler’s Day this year.
As Gevorgyan noted, Yerevan-hosted exhibit features works by young specialists. “I’m confident of young Armenian jewelers’ ability to surprise the world with their talent, in case of the necessary conditions provided,” he said.