«Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միությունն» (AJA) այս տարի իր ուսումնական կենտրոններն է բացել Հայաստանում և Արցախում, որտեղ սովորում և աշխատում են 18-20 տարեկան երիտասարդներ: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է AJA նախագահ Գագիկ Գևորգյանը: «Մեր ուսումնական կենտրոնները Երևանում և Ստեփանակերտում գերազանց են աշխատում, այնտեղ սովորում է 20-ական մասնագետ»,-ասել է նա:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Երևանի «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում ներկա է գտնվել ոսկերչական իրերի ցուցահանդեսի բացման արարողությանը: Ցուցահանդեսում ներկայացված են ինչպես հայրենական, այնպես էլ ավելի քան 70 օտարերկրյա ընկերությունների և անհատների աշխատանքներ: Միջոցառմանը մասնակցում են նաև Համաշխարհային ոսկերիչների ասոցիացիայի նախագահ Գայետանո Կավալիերին և «Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության» (AJA) նախագահ Գագիկ Գևորգյանը: Ինչպես ասաց Գագիկ Գևորգյանը, այս տարի առաջին անգամ Հայաստանում կնշվի Հայ ոսկերչի ազգային օրը: «Հայաստանն աշխարհում առաջին երկիրն է, որ նշում է ոսկերչի օրը»,-ասաց նա:
Գագիկ Գևորգյանը հավելել է, որ երիտասարդների գործերը ևս ներկայացված են Երևանում բացված ցուցահանդեսում:
«Նրանք մեծ առաջընթաց ունեն և տաղանդավոր են: Դա վկայում է այն մասին, որ եթե պայմաններ ստեղծվեն, մեր երիտասադր ոսկերիչներն անպայման կզարմացնեն աշխարհին, ես անկեղծորեց վստահ եմ դրանում»,-ասել է նա:

Всемирный союз армянских ювелиров (Armenian Jewellers Association, AJA) открыл в этом году в Армении и Арцахе свои учебные центры, в которых работают молодые специалисты 18-20 лет. Об этом в беседе с журналистами сообщил президент AJA Гагик Геворкян. «Наши учебные центры в Ереване и Степанакерте отлично работаю, в них учиться по 20 молодых специалистов», – сказал он.
С участием президента Армении Сержа Саргсяна 29 октября в Ереване открылась выставка ювелирных изделий, организованная Всемирным союзом армянских ювелиров (Armenian Jewellers Association, AJA). В этом году выставка, которая продлится до 31 октября, проводиться второй раз, и приурочена она к 15-летию со дня создания AJA. В этом году впервые отмечается Национальный день армянского ювелира – 28 октября.
Гагик Геворкян добавил, что работы молодых мастеров представлены на выставке в Ереване. «Они показывают такой прогресс и талант. Это говорит о том, что, если будут созданы условия, то наши армянские молодые ювелиры обязательно удивят мир, я в этом искренне убежден», – подчеркнул он.