ՕԽ-2012 ընդունելու համար պայքարում Փարիզը պարտվեց Լոնդոնին Ժակ Շիրակի բրիտանական խոհանոցի մասին կատակի պատճառով, պարզել են ֆրանսիացի լրագրողները: Ֆրանսիայում լույս է տեսել մի գիրք, որը լույս է սփռում նրա վրա, թե ինչու 2012թ. Օլիմպիական խաղերն ընդունելու իրավունքը ստացավ հենց Լոնդոնը, ոչ թե Փարիզը, որը նույնպես ֆավորիտ էր համարվում:
Մասնավորապես, այն ժամանակվա Ֆրանսիայի նախագահը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ և Գերմանիայի կանցլեր Գերհարդ Շրյոդերի հետ զրույցում ասել էր, թե Ֆինլանդիայից հետո Մեծ Բրիտանիան վատագույն կերակուրով երկիրն է:
Նա հավելել է նաև, որ այդպիսի անպետք խոհարարներին չի կարելի որևէ լուրջ բան վստահել: Ակամայից այդ խոսակցությունները լսել է նաև Մեծ Բրիտանիայի այն ժամանակվա վարչապետ Թոնի Բլերը:
Նման խիստ քննադատությունը նրան վիրավորել է: Չերի Բլերը դիտողություն է արել Շիրակին: Ֆրանսիայի նախագահը, հասկանալով իր վրիպումը, արագ հեռացել է միջոցառումից, հայտնում է France24 հեռուստաալիքը:
Այդպիսով Բրիտանիայի վարչապետը «Շիրակից նվեր ստացավ» լրացուցիչ ժամանակ, լոբբինգի ենթարկելու համար Լոնդոնի թեկնածությունը:

30 Октябрь 2012 - 06:49 AMT
В борьбе за право провести ОИ-2012 Париж проиграл Лондону из-за шутки Жака Ширака о британской кухне
В борьбе за право провести Олимпиаду-2012 Париж проиграл Лондону из-за едкой шутки президента Жака Ширака о британской кухне, выяснили французские журналисты. Во Франции вышла в свет книга, в которой проливается свет на то, почему право принять Олимпийские игры-2012 получил именно Лондон, а не Париж, который также являлся фаворитом.
В частности, тогдашний глава Франции в беседе с президентом РФ Владимиром Путиным и канцлером Германии Герхардом Шредером заявил, что после Финляндии, Великобритания – страна с худшей едой.
При этом он добавил, что таким никудышным поварам едва ли стоит доверять что-то серьезное. Невольным слушателем этого разговора оказалась супруга тогдашнего премьер-министра Великобритании Тони Блэра.
Столь едкая критика в адрес английской кухни ее задела не на шутку. Чери Блэр сделала Жаку Шираку замечание.
Французский глава, поняв свою оплошность, смущенный, быстро ретировался с мероприятия, передает телеканал France24.
Тем самым, британский премьер “получил от Ширака подарок” в виде дополнительного времени для лоббирования кандидатуры Лондона как претендента на проведение Олимпийских игр-2012.