Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միությունը (Armenian Jewellers Association, AJA) Հայաստանի կառավարության հետ միասին մշակում է հանրապետության տարածքում ոսկերչության ազատ գոտու (Jewelry Free Zone) ստեղծման ռազմավարությունը: Այդ մասին, ելույթ ունենալով հոկտեմբերի 30-ին Երևանում բացված ոսկերչական խորհրդաժողովին, հայտնել է AJA նախագահ Գագիկ Գևորգյանը: «Մենք վստահ ենք, որ համագործակցության շնորհիվ կկարողանանք միասին նոր ծրագրեր նախաձեռնել, ներդրումներ ներգրավել»,-ասել է նա:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ հոկտեմբերի 29-ին Երևանի «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում բացվեց ոսկերչական իրերի ցուցահանդեսը: Ցուցահանդեսում ներկայացված են ինչպես հայրենական, այնպես էլ ավելի քան 70 օտարերկրյա ընկերությունների և անհատների աշխատանքներ
Ներկայացնելով AJA ձեռքբերումները՝ Գագիկ Գևորգյանն ասել է, որ ոսկերչական ցուցահանդեսը կարևորագույններից է տարածաշրջանում, որի նպատակն է նաև խթանել այդ ոլորտի զարգացումը Հայաստանում: Բացի այդ, նա նշել է, որ AJA-ն իր դպրոցներն է հիմնել Երևանում, Ստեփանակերտում, Մոսկվայում ու Պետրոզավոդսկում: «Մենք մի պարզ նպատակ ունենք՝ Հայաստանի շուրջ համախմբել աշխարհի բոլոր հայ ոսկերիչներին, վստահ եմ, որ դա մեզ կհաջողվի»,-ասել է նա:
Գագիկ Գևորգյանը նշել է նաև, որ միության ֆինանսական աջակցությամբ հրատարկվում է երկու արժեքավոր ալբոմ:
Առաջինը՝ «Վասպուրականի քսաներորդ դարի սկզբի մշակույթն ու կենցաղը» շտեմարանը, որը հրատարակության է պատրաստում Սանկտ Պետերբուրգի էթնոգրաֆիայի պետական թանգարանը:
Եվ երկրորդը՝ շուտով լույս կտեսնի Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հետ համատեղ մշակվող մեր կաթողիկոսների գավազանների ալբոմ-շտեմարանը:
Ցուցահանդեսը, որը կտևի մինչև հոկտեմբերի 31-ը, անցնում է երկրորդ անգամ և նվիրված է միության ստեղծման 15-ամյակին:
Այս տարի առաջին անգամ նշվում է Հայ ոսկերչի ազգային օրը՝ հոկտեմբերի 28-ին:
Ցուցահանդեսում ներկայացված են շուրջ 70 օտարերկրյա ընկերությունների ու առանձին վարպետների աշխատռանքներ ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Թաիլանդից, Լիբանանից, Հնդկաստանից, Թուրքիայից, Չինաստանից, Ավստրալիայից, Ճապոնիայից և այլն:

Всемирный союз армянских ювелиров (Armenian Jewellers Association, AJA) совместно с правительством Армении разрабатывают стратегию для создания на территории республики свободной ювелирной зоны (Jewelry Free Zone). Об этом, выступая на открывшейся 30 октября в Ереване ювелирной конференции, сообщил президент AJA Гагик Геворкян. «Мы уверены, что с помощью сотрудничества сможем достичь больших успехов в нашем бизнесе, а с использованием нашего опыта сможем вместе инициировать новые программы, привлечь инвестиции в Армению», – подчеркнул он.
С участием президента Армении Сержа Саргсяна 29 октября в Ереване открылась выставка ювелирных изделий, организованная AJA.
Представляя достижения AJA, Гагик Геворкян сказал, что ювелирная выставка стала одной из важнейших в регионе, что также нацелено на стимулирование развития этой отрасли в Армении. Помимо этого, по его словам, AJA основала свои школы в Ереване, Степанакерте, Москве и Петрозаводске. «Мы преследуем одну простую цель – сплотить вокруг Армении всех армянских ювелиров, живущих во всем мире, уверен, нам это удается», – подчеркнул он.
В этом году выставка, которая продлится до 31 октября, проводиться второй раз, и приурочена она к 15-летию со дня создания AJA. В этом году впервые отмечается Национальный день армянского ювелира – 28 октября.