Հոկտեմբերի 31-ին Արամ Խաչատրյան համեգասրահում տեղի կունենա Վերադարձի դասական երաժշտության վեցերորդ փառատոնի հանդիսավոր փակման «Նվիրում Ամալյա Բայբուրթյանի ծննդյան 85-ամյակին» համերգը:
Ինչպես մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց «Արվեստների պատկերասրահ» մշակութային հիմնադրամի նախագահ Մարիամ Շահինյանը, այս համերգն աչքի է ընկնելու իր համարձակությամբ. ներկայացվելու է դասական ջազ:
Համերգին մասնակցելու է Բայբուրթյանի որդին` դաշնակահարՎահագն Պապյանն իր աշակերտի` Բորիս Գիլտբուրգի հետ: Հնչելու են Լ.վան Բեթհովենի, Ս.Ռախմանինովի, Ֆ.Շոպենի, Ֆ.Լիստի, Վ.Ա.Մոցարտի, Մ.Ռավելի և Չ.Կորեայի ստեղծագործությունները:
Վահագն Պապյանը նշեց, որ համերգի առաջին մասում նա և Բորիսը ելույթ են ունենալու առանձին, իսկ երկրորդ մասում` դուետով: Վերջին ստեղծագործությունը լինելու է պրեմիերա:

31 октября в ереванском концертном зале “Арам Хачатурян” состоится торжественная церемония 6-го фестиваля классической музыки “Возвращение”. Концерт будет называться “Посвящение 85-летию Амалии Байбуртян”.
Как сказала во время пресс-конференции председатель культурного фонда “Галерея искусств” Марьям Шагинян, этот концерт отличается своей смелостью: будет представлен классический джаз.
В концерте примет участие сын Байбуртян – пианист Ваагн Папян со своим учеником Борисом Гилтбургом.
Прозвучат произведения Бетховена, Рахманинова, Шопена, Листа, Моцарта, Равеля и Кореа.
Ваагн Папян отметил, что в первой части концерта он и Борис будут выступать по отдельности, а во второй – дуэтом. Последнее произведение – премьера.