Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հոկտեմբերի 30-ին ներկայացրել է խորհրդարանին Հայաստանի 2013թ. պետբյուջեի նախագիծը: «Առաջիկա տարվա գերակա խնդիրն է մակրոտնտեսական կայունության ապահովումը: Ելնելով դրանից՝ մենք այս պահի դրությամբ նախատեսում ենք ապահովել 6,2 տոկոս տնտեսական աճ՝ այս տարվա 7 տոկոսի փոխարեն»,-ասել է նա: Նման մոտեցումը վարչապետը պայմանավորել է նրանով, որ ըստ կանխատեսումների, համաշխարհային տնտեսությունը վտանգավոր վիճակում է գտնվում, իսկ ԱՄՀ-ն ու ՀԲ-ն նվազեցնում են տնտեսական աճի կանխատեսումները, այդ թվում զարգացող երկրների համար: «Դա նշանակում է, որ մենք պետք է բավականին զգուշավոր մակրոտնտեսական քաղաքականություն վարենք, հաշվի առնելով 2013 թվականի հնարավոր ռիսկերը»,-ասել է վարչապետը:
Ըստ նրա, 2013թ. պետբյուջեն հիմնված է երեք սկզբունքի վրա՝ ապահովել տնտեսության մրցունակությունը, մարդկային կապիտալի զարգացումը և արդյունավետ ինստիտուտների զարգացումը: Վարչապետը հավելել է, որ դա թույլ կտա Հայաստանին պահպանել բարձր տնտեսական աճը, շարունակել դիվերսիֆիկացման քաղաքականությունը, բարելավել գործարար և ներդրումային մթնոլորտը, լուրջ փոփոխություններ կատարել սոցիալական քաղաքականության մեջ:
Ըստ պետբյուջեի 2013թ. նախագծի, գնաճը նախատեսված է 4±1,5% մակարդակում, պակասուրդը կկազմի 124 մլրդ դրամ: Պետբյուջեի ընդհանուր եկամուտը նախատեսվում է 1 տրլն 59 մլրդ դրամի չափով, ծախսերը՝ 1 տրլն 183 մլրդ դրամի:

Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan presented the 2013 draft budget, noting macroeconomic stability as a priority. “We currently plan to ensure 6,2% economic growth in 2013 instead of this year’s 7%,” Prime Minster Sargsyan said, conditioning the decision by cuts in global growth forecasts.
He stressed the need to pursue cautious macroeconomic policy, in the view of the possible risks in 2013.
“The 2013 draft budget focuses on three principles: ensuring economic competitiveness, development of human capital and effective institutions. This will enable Armenia to retain high economic growth, continue diversification policy, boost the business and investment climate, as well as implement serious changes in the social policy,” PM Sargsyan said.
Armenia’s 2013 draft budget envisages 4±1,5% inflation rate, with the deficit to total AMD 124 billion. The consolidated budget revenues are planned to be set at AMD 1 trillion 59 billion, with the expenditures to be set at AMD 1 trillion 183 billion.