Հայաստանի պետբյուջեի եկամուտները 2012թ. հունվար-սեպտեմբերին կազմել են 664,4 մլրդ դրամ, ապահովելով ՀՀ կառավարության իննամսյա ծրագրի կատարումը 101 տոկոսով: Այդ մասին հոկտեմբերի 30-ին ճեպազրույցում հայտարարել է լրագրողներին Հայաստանի գլխավոր գանձապետ, ֆինանսների փոխնախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը: Ըստ նրա, ծասերը հաշվետու շրջանում կազմել են 660,2 մլրդ դրամ՝ ապահովելով կառավարական ծրագրի 9 ամսվա կատարողականը 92 տոկոսով: «Չնայած ծախսերի մասով պետբույջեի կատարողականի գրանցված ցուցանիշի, պետմարմինները կատարում են ծախսային ծրագրերով իրենց բոլոր պարտավորությունները»,-ասել է նա:
Ինչպես ասել է Ջանջուղազյանը, 2012թ. 9 ամսում 2011թ. նույն շրջանի համեմատ պետբյուջեի եկամուտներն աճել են 7,4 տոկոսով կամ 45,8 մլրդ դրամով, ինչը հիմնականում ապահովվել է հարկային մուտքերի հաշվին: Նշված շրջանում ՀՀ պետբյուջեի ծախսերն ավելացել են 3,7 տոկոսով կամ 23,4 մլրդ դրամով, ընդ որում այս ցուցանիշի աճ է գրանցվել նաև ընթացիկ ծախսերի գծով:
Պետական բյուջեի եկամուտների 94.2%-ը ձևավորվել է հարկային եկամուտների, պետական տուրքերի և պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների, 5.1%-ը` այլ եկամուտների, 0.6%-ը` պաշտոնական դրամաշնորհների հաշվին: «Ընթացիկ ծախսերը հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել են 611.3 մլրդ դրամ` 94.7%-ով ապահովելով իննամսյա ծրագրի կատարումը: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ընթացիկ ծախսերն աճել են 7.2%-ով կամ 41.2 մլրդ դրամով,-ասաց գլխավոր գանձապետը:
2012 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին ՀՀ պետական բյուջեն կատարվել է 6.2 մլրդ դրամ հավելուրդով` ծրագրով նախատեսված 57.4 մլրդ դրամ պակասուրդի դիմաց: Մասնավորապես` պակասուրդի ներքին ֆինանսավորումը կազմել է -20.2 մլրդ դրամ, արտաքին ֆինանսավորումը` 14.0 մլրդ դրամ: Հավելուրդը հիմնականում պայմանավորված է ծախսերի համեմատաբար ցածր կատարողականով: Վերջինիս, ինչպես նաև արտաքին աղբյուրներից նախատեսվածից շուրջ 26 մլրդ դրամով ավելի վարկային միջոցների ստացման արդյունքում ֆինանսավորման ներքին աղբյուրներում բյուջեի ազատ միջոցներից իննամսյա ծրագրով նախատեսված 63.3 մլրդ դրամ օգտագործման դիմաց նշված միջոցներն ավելացել են 27.5 մլրդ դրամով:

30 Октябрь 2012 - 11:55 AMT
Доходы госбюджета Армении за январь-сентябрь 2012 года составили 664,4 млрд драмов, обеспечив выполнение правительственной программы за девять месяцев на 101%. Об этом 30 октября на брифинге сообщил журналистам главный казначей Армении, заместитель министра финансов Атом Джанджугазян. При этом, по ее словам, расходы за отчетный период составили 660,2 млрд драмов, обеспечив выполнение правительственной программы за девять месяцев на 92%. «Несмотря на зафиксированный показатель выполнения госбюджета по линии расходов, госорганы выполняют все обязательства по расходным программам», – сказал он.
Как отметил Атом Джанджугазян, за 9 месяцев 2012 года по сравнению с аналогичным периодом 2011 года доходы госбюджета Армении увеличились на 7,4% или 45.8 млрд драмов, что в основном было обеспечено за счет роста налоговых доходов. При этом за указанный период расходы госбюджета Армении увеличились на 3,7% или 23,4 млрд драмов, причем рост данного показателя был зафиксирован по линии текущих расходов.
Главный казначей страны обратил внимание на то, что 94,2% доходов госбюджета было сформировано за счет налоговых доходов, госпошлин и обязательных соцвыплат, а 5,1% составили иные доходы, 0,6% официальные гранты. «За 9 месяцев текущего года в госбюджет поступило 628,1 млрд драмов налоговых доходов, госпошлин и обязательных соцвыплат, что обеспечило выполнение девятимесячной программы на 100%», – подчеркнул он.
Что же касается дефицита госбюджета, то за январь-сентябрь он составил 6,2 млрд драмов против предусмотренных 9-месячной программой 57,4 млрд драмов. За счет внутренних источников финансирование дефицита госбюджета составило -20,2 млрд драмов, а за счет внешних – 14 млрд драмов.