Վերջին ինը տարիների ընթացքում Արտաշատի հնավայրում հայտնաբերվել է 10 սենյակներից բաղկացած բաղնիք: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց հնավայրի հնագիտական արշվախմբի ղեկավար Ժորես Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով, անտիկ ժամանակաշրջանում բաղնիքը երկրի հզորության խորհրդանիշն էր:
Բաղնիքի սենյակներից երկուսի հատակը պատված է գույնզգույն, իսկ մնացած սենյակներինը` կապույտ շրջանակի մեջ արված սպիտակ խճանկարներով: Խճանկարներից մեկի վրա պահպանվել է դեմքի մի հատված և լատիներեն VER գրությունը, որը նշանակում է «գարուն»:
Ըստ հնագետի, չի բացառվում, որ այդ դեմքը կապված լինի գարնան հավատալիքների հետ:
Բացի բաղնիքից, հնագետը արժեքավոր է համարում եռանավ շինության հայտնաբերումը, որն, ըստ նրա, ծառայել է որպես բորսա:

31 Октябрь 2012 - 13:28 AMT
В течение последних 9 лет в древнем городище Арташата в результате археологических раскопок была обнаружена 10-комнатная баня. Об этом журналистам сообщил руководитель археологической экспедиции Жорес Хачатрян. По его словам, принадлежащая к античному периоду баня является символом мощи государства.
Пол двух из 10 комнат покрыт разноцветной, а остальных комнат – взятой в синий круг белой мозаикой. В одной из комнат сохранилась часть выложенного мозаикой лица и слово «VER», которое означает “весна”. Жорес Хачатрян не исключил, что лицо может иметь какую-то связь с поклонением весне.
Археолог также отметил важность найденного при раскопках здания, которое, по его словам, служило биржей, а также основания храма Аполлона.