2012թ. հոկտեմբերին 2011թ. հոկտեմբերի համեմատ սպառողական գների 3,4 տոկոս հավելաճ է գրանցվել: Այդ մասին հոկտեմբերի 31-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայության գների վիճակագրության և միջազգային համադրումների բաժնի պետ Գուրգեն Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքով, պարենային ապրանքների գներն աճել են 3,5 տոկոսով, իսկ ոչ պարենային ապրանքներինը՝ 5,7 տոկոսով, իսկ ծառայությունների ոլորտում սակագների հավելաճը կազմել է 2,3 տոկոս:
2012թ. հոկտեմբերին 2011թ. հոկտեմբերի համեմատ սպառողական գների ինդեքսը կազմել է 102.4%, այդ թվում, պարենային ապրանքներինը (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ)`102.0%, ոչ պարենային ապրանքներինը`104.4%, ծառայությունների սակագներինը`102.1%, իսկ հունվար-հոկտեմբերին 2011թ. հունվար-հոկտեմբերի համեմատ` համապատասխանաբար 102.4%, 102.0, 104.4 և 102.1%:
2012թ. հոկտեմբերին սեպտեմբերի համեմատ ՀՀ սպառողական շուկայում արձանագրվել է 1.2% գնաճ: Պարենային ապրանքների (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ) գները նշված ժամանակահատվածում աճել են 1.9%-ով, ոչ պարենային ապրանքներինը`0.9%-ով, իսկ ծառայությունների ոլորտում սակագների հավելաճը կազմել է 0.2%:
Գուրգեն Մարտիրոսյանը նաև հավելել է, որ հանրապետության դիտարկվող բոլոր քաղաքներում 2012թ. հոկտեմբերին սեպտեմբերի համեմատ գրանցվել է սպառողական գների 0.4-2.0% հավելաճ, ընդ որում, գնաճի ամենաբարձր ցուցանիշը գրանցվել է ք. Դիլիջանում: Մայրաքաղաքում սպառողական գներն աճել են 1.3%-ով:

В октябре 2012 года на потребительском рынке Армении по сравнению с аналогичным периодом 2011 года зафиксирована 3,4%-ая инфляция. Об этом 31 октября на пресс-конференции в Ереване сообщил начальник отдела статистики цен и международных сопоставлений Национальной статистической службы Армении Гурген Мартиросян.
В том числе, по его словам, цены на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) увеличились на 3,5%, а цены на непродовольственные товары увеличились на 5,7%, тарифы в сфере услуг увеличились на 2,3%.
Одновременно в январе-октябре 2012 года по сравнению с тем же периодом 2011 года индекс потребительских цен составил соответственно 102,4%, 102,0%. 104,4% и 102,1%.
В то же время в октябре по сравнению с сентябрем потребительские цены в республике увеличился на 1,2%. При этом, за отчетный период цены на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) увеличились на 1,9%, а цены на непродовольственные товары выросли на 0,9%, а вот рост тарифов в сфере услуг составил 0,2%.
Гурген Мартиросян также добавил, что октябре 2012 года по сравнению с сентябрем во всех исследуемых городах страны потребительские цены увеличились на 0,4-2,0%, при этом самый высокий показатель роста был зарегистрирован в Дилижане. В столице потребительские цены увеличились на 1,3%.