«Անշարժ գույքի շուկայում, մասնավորապես հիպոթեքային վարկերի տրամադրման գործընթացում օրենսդրական փոփոխության կարիք կա»,- այսօր ասուլիսի ժամանակ ասաց «Ակցեռն» հոլդինգի նախագահ Հակոբ Բաղդասարյանը:
Նրա խոսքով` պետությունը ռիսկի գործոնն իր վրա պետք է վերցնի, բանկերին երաշխավորի, որպեսզի վարկերն ավելանան, տոկոսներն էլ նվազեն: Արդյունքում` տնտեսության այս ոլորտը կակտիվանա:
Հակոբ Բաղդասարյանն ասաց, որ անշարժ գույքի առքուվաճառքին մեծ վնաս հասցրեց 2007-ի օրենսդրական փոփոխությունը, որով 20 տոկոս ԱԱՀ էր գանձվում, օրինակ, 2 գործարքի ընդհանուր արժեքից, ոչ թե դրանց տարբերությունից կամ այլ սկզբունքով:
«Բիզնեսի աչքերով դա աբսուրդ է», – ասաց նա:
Խանջյան 20-ի նորակառույցի համատեքստում բանախոսն անդրադարձավ նաև նորակառույցների որակին.
«Կա նորակառույց, որի 1 քառ. մետրն արժե 1800, մյուսինը` 800 դոլար, քաղաքացին գնում, ընտրում է երկրորդը` հաշվի չառնելով որ որակը նաև գինն է պայմանավորում»:
Հակոբ Բաղդասարյանն անդրադարձավ նաև նախընտրական շրջանի` անշարժ գույքի շուկայի վրա հնարավոր ազդեցությանը:

“На рынке недвижимого имущества, в частности, в процессе предоставления ипотечных кредитов остро чувствуется необходимость законодательных изменений”, – сказал 1 ноября во время пресс-конференции председатель холдинга “Акцерн” Акоп Багдасарян.
По его словам, государство должно взять на себя часть рисков, гарантировать банкам риски, чтобы не возникало проблем с предоставлением процентных ставок и долгосрочных кредитов, необходимо увеличить факторы рисков. В итоге данная сфера экономики значительно активизируется.
В разговоре об обрушении недостроенного здания на улице Ханджяна, 20, Акоп Багдасарян сказал: “Есть новостройки, 1 кв. метр которых стоит 1800 долларов, а есть и за 800 долларов. Граждане, естественно предпочитают второй вариант, не учитывая, что качество, прежде всего, обусловлено ценой”.
Акоп Багдасарян добавил, что предвыборный период оказывает отрицательное воздействие на рынок, что связано с мышлением людей, между тем серьезный бизнес и политика не дожидаются конкретной ситуации, а в любой ситуации ищет пути выхода, оценивает риски.