Կարակասի (Վենեսուելա) Ժամանակակից արվեստի թանգարանի Անրի Մատիսի կորած նկարը փորձել են վաճառել: BBC-ն հաղորդում է, որ 3 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ «Կարմիր տաբատով օդալիսկը» 1925թ. կտավը վաճառելու գործարքը փորձել են կատարել 46-ամյա Պեդրո Անտոնիո Մարսուելո Գուսմանը և 50-ամյա Մարիա Մարտա Էլիսա Օրնելաս Լասոն: Զույգը ձերբակալվել էր ԿՀՎ կոծկված գործողության ժամանակ այս տարվա հուլիսին Մայամիի հյուրանոցներից մեկում:
Գուսմանը 10 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել գողացված կտավի փոխադրման և վաճառքի համար, Լասոն` 5: Դատավճիռն ուժի մեջ կմտնի 2013թ. հունվարին:
Այն, որ Կարակասի Ժամանակակից արվեստի թանգարանի Անրի Մատիսի կտավն օրիգինալը չէ, պարզ դարձավ 2003 թվականին, իսկ այս տարվա օգոստոսի 18-ին Վենեսուելայի մայրաքաղաքում կիսամերկ բողոքի ցույց էր կազմակերպվել հանուն Անրի Մատիսի կորած կտավի վերադարձի: Թանգարանի դիմաց կանայք` հագած միայն կարմիր լայն տաբատներ, պահանջում էին վերադարձնել ֆրանսիացի ֆովիստի «Կարմիր տաբատով օդալիսկը» կտավը, որը նրանք նմանակում էին իրենց տեսքով: 1925թ. ստեղծված նկարը ավելի քան 10 տարի առաջ փոխարինվել է կրկնօրինակով:

Two people have pleaded guilty to trying to sell a $3m Henri Matisse painting stolen from a museum in Venezuela nearly 10 years ago, BBC News reported.
The pair were caught in an FBI undercover operation at a Miami hotel in July.
Pedro Antonio Marcuello Guzman, 46, faces 10 years in jail for conspiracy to transport and sell stolen property, while Maria Martha Elisa Ornelas Lazo, 50, faces five years.
The pair will be sentenced in January.
The 1925 painting Odalisque in Red Pants had been hanging in the Caracas Museum of Contemporary Art.
The painting depicts a bare-chested woman sitting cross-legged on the floor wearing a pair of scarlet trousers.
In 2003 the museum discovered the original artwork had been replaced with a forgery after an art collector reported it was being offered for sale in New York.
A court heard Mr Guzman, from Miami, was negotiating the sale and transportation of the Matisse for approximately $740,000 from Mexico by Ms Ornelas Lazo.
The pair were arrested when the painting was handed over to undercover FBI agents posing as buyers in Miami.
The FBI's National Stolen Art File database lists five other missing Matisse works, including a collection of 62 sketches.
His works were also among those stolen from a museum in Rotterdam in October. Thieves also stole paintings by Monet and Picasso.