Գյուղատնտեսական տարին Հայաստանում կարելի է բաժանել ըստ դրական ձեռքբերումների և խնդիրների: Ինչպես նոյեմբերի 2-ին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Ագրարագյուղացիական միավորման ղեկավար Հրաչյա Բերբերյանը, կորիզավորների գծով բերքն այս տարի բավականին բարենպաստ էր: «Ծիրանի բերքի աճն այս տարի կազմեց 40 տոկոս, ունեցանք դեղձի և խնձորի լավ բերք: Դա կապված է նրա հետ, որ գյուղացիներն այս տարի ժամանակին մշակեցին ծառերն ու պարարտանյութ օգտագործեցին»,-ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է բանջարեղենին, ապա այստեղ, ըստ նրա, իրավիճակը նույնն է ինչ նախորդ տարի, երբ լոլիկի արտադրությունը կրճատվեց 45 գյուղերում ցեցի առկայության պատճառով: Բացի այդ, այս տարի 7-10 տոկոսի աճ ունենք ցորենի ցանքատարածությունների ավելացման առումով, ինչը դրական է, սակայն արտադրությունը նվազեց բնակլիմայական պայմանների ու օդի չորության, ինչպես նաև անորակ սերմի պատճառով, որը գյուղացիները ստացել էին կառավարությունից:
«Նրանք հիմա դիմում են նախագահին ու կառավարությանը, քանի որ մոտ 8000 հա ցանքատարածություն այժմ խնդրահարույց է»,-ասել է նա:
Նման իրավիճակ է նաև կարտոֆիլի դեպքում: «Արարատյան դաշտավայրում լավ բերք կա, սակայն խնդիրներ կան ցեցի տարածման հետ կապված, ինչն ազդել է որակի վրա: «Գյուղացիները սխալ են վարվել՝ ոչնչացնելու փոխարեն, կարտոֆիլը նետել են աղբակույտը կամ ոռոգման ջրի հարևանությամբ, ինչն էլ նպաստել է վարակի տարածմանը»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ այդ ցեցը վարակում է նաև ծխախոտը, սմբուկն ու բիբարը:
.Նա չի բացառել, որ նման իրավիճակը կհանգեցնի կարտոֆիլի գնաճին առաջիկայում: «Եթե մենք չլուծենք այդ խնդիրը, ապա կվարակվի մոտ 200 գյուղ: Դրա համար անհրաժեշտ է միջոցներ հատկացնել պետբյուջեից: Եթե մենք անցյալ տարի 10 մլն դրամ ծախսեինք 2 գյուղի վրա, ապա այսօր արդեն նման խնդրով 40 գյուղ չէինք ունենա»,-ասել է նա:

2 Ноябрь 2012 - 07:33 AMT
Сельскохозяйственный год в Армении можно разделить на положительные достижения и проблемы. Как сообщил на пресс-конференции 2 ноября в Ереване глава Аграрно-крестьянского объединения Грачья Берберян, по линии косточковых урожай в стране в этом году достаточно благоприятный. “Рост урожая абрикосов в этом году составил 40 процентов по сравнению с аналогичным годом, есть хороший урожай персиков, а также яблок. Это связано с тем, что сельчане в этом году вовремя обработали деревья и применили удобрения ”, – сказал он.
Что же касается овощей, то здесь, по его словам, ситуация такая же, как в прошлом году, только производство помидоров сократилось из-за появившейся моли в 45 селах. Помимо этого, в этом году на 7-10 процентов есть рост посевных площадей пшеницы, что является положительным результатом, однако производство сократилось из-за природных условий в силу сухости воздуха и некачественности семян, которые сельчане получили от правительства. “Они сейчас обращаются к президенту и в правительство, поскольку порядка 8000 га посевных площадей сейчас проблематичны”, – сказал он.
Аналогична ситуация и с производством картофеля. “В Араратской долине хороший урожай, однако, есть проблема с молью, которая повлияла на качество продукта. “Сельчане поступили неправильно: вместо того, чтобы уничтожить, выбрасывали картофель на свалку или вблизи оросительной воды, что привело к дополнительным заражениям”, – сказал он, добавив, что эта моль заражает табак, баклажаны, перец.
В связи с этим он не исключил, что такая ситуация приведет к подорожанию цен на картофель в ближайшее время.
“Если мы не решим эту проблему, то заражены будут 200 сел. Для этого необходимо выделить средства из госбюджета. Если бы мы в прошлом году потратили 10 млн драмов на 2 села, то сегодня у нас не было бы уже 40 сел”, – подчеркнул он.