ՀԱԷԿ անվտանգությունը ոչ ոք չի կարող գնահատել, նոյեմբերի 2-ին հայտարարել է լրագրողներին ՀՀ նախկին վարչապետ, ԱԺ-ում ՀԱԿ խմբակցության անդամ Հրանտ Բագրատյանը: «Աշխարհում այնպիսի փորձ չկա, թե ինչքան կդիմանա մետաղյա ռեակտորը: Գիտական հետազոտությունները խորհրդային տաիրիներին նշում էին 30 տարին, այդ 30 տարին վաղուց անցել է և ռեակտորի մետաղյան պատերը բարակելով մի գեղեցիկ օր կարող են ճառագայթել»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ «հենց վաղը կարող են խնդիրներ առաջանալ շահագործման հետ կապված»:
Բագրատյանը հիշեցրել է, որ 1995թ. ռեակտորի վերագործարկումից մեկ տարի անց Հայաստանը, Ռուսաստանն ու Ֆրանսիան արձանագրություն ստորագրեցին նոր ռեակտորի կառուցման մասին: «Նոր էներգաբլոկի գործարկումն այսօր առաջնահերթ խնդիր է Հայաստանի համար»,-ասել է նա:
Նախկին վարչապետը հավելել է, որ այդ հացը նաև ՀԱԿ օրակարգում է, ինչպես նաև հիդրոակումուլյացիոն կայանի կառուցումը, որպեսզի մենք առաջիկա 10 տարում կարողանանք լուծել հանրապետության էներգետիկ խնդիրները»:
Նշենք, որ կառավարությունը որոշում է կայացրել գործող ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետը 10 տարով երկարացնելու մասին, ինչը թույլ կտա այդ ընթացքում կառուցել նոր էներգաբլոկը:
Էներգաբլոկը կունենա 1000 ՄՎտ հզորություն: Ըստ էներգետիկայի նախարարության, նախագիծը կարժենա մոտ 5 մլրդ դոլար:
Գործող ԱԷԿ-ը շահագործվել է 1976 թվականին: Ըստ մասնագետների գնահատականների, ՀԱԷԿ-ը կարող է շահագործվել մինչև 2016 թվականը:

Безопасность Армянской АЭС никто не в состоянии оценить, заявил 2 ноября на пресс-конференции в Ереване экс-премьер Армении, представитель фракции АНК в парламенте Грант Багратян. «В мире нет опыта, сколько выдержит металлический реактор. Научные исследования во времена совета говорят о сроке в 30 лет, эти 30 лет давно уже закончились, и металлические стенки реактора, становясь тоньше, в одни прекрасный день будут давать излучение», – сказал он на пресс-конференции 2 ноября в Ереване, добавив, что «прямо завтра может быть проблема с его эксплуатацией».
В связи с этим Багратян напомнил, что после перезапуска реактора в 1995 году спустя год Армения, Россия и Франция подписали протокол о строительстве нового реактора. «Первоочередной задачей для Армении на сегодняшний день является запуск нового реактора, поскольку без энергоблока у нас не может быть энергетики», – заявил он.
Экс-премьер Армении добавил, что этот вопрос также стоит на повестке дня АНК, а также вопрос строительства гидроаккумуляционной станции, «чтобы на ближайшие 10 лет мы смогли решить энергетические проблемы республики».
Надо отметить, что правительство Армении приняло решение продлить срок эксплуатации действующей в республике АЭС на 10 лет, что позволит построить за этот период новый энергоблок.