Christie’s և Sotheby’s գրեթե միաժամանակ Նյու Յորքում աճուրդի կհանեն հայտնի իմպրեսիոնիստների և մոդեռնիստների աշխատանքները, ներառյալ Պաբլո Պիկասոյի, Կլոդ Մոնեիի ու Վասիլի Կանդինսկու նկարները: Ինչպես հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը, նոյեմբերի 7-ին կայանալիք Christie’s աճուրդի թոփ-լոտը կդառնա Կլոդ Մոնեի «Ջրաշուշաններ» շարքից մի նկար, որը գնահատվում է 30-50 մլն դոլար: Խոսքը 1905թ նկարված «Սպիտակ ջրաշուշաններ» նկարի մասին է:
Ինչպես հաղորդում է The ArtDaily-ը, «Ջրաշուշանների» հետ միասին վաճառքի կհանվեն Կամիլ Պիսսարոյի և Ալֆրեդ Սիսլեյի բնանկարները, որոնց արժեքը կազմում է 2.5-3.5 մլն դոլար: Սակարկությունների մեկ այլ ֆավորիտ է համարվում Վասիլի Կանդինսկու «8-րդ իմպրովիզացիայի էսքիզը» աշխատանքը, որը գնահատվում է 20-30 մլն դոլար:
Նյու Յորքում Sotheby's աճուրդում, որը նվիրված է իմպրեսիոնիստների և մոդեռնիստների գեղանկարչությանը, կվաճառվեն Պաբլո Պիկասոյի 9 նկարներ: Այդ մասին հաղորդում է ArtDaily պարբերականը:
Աճուրդի գլխավոր լոտերը կդառնան Պիկասոյի երկու կտավները, որոնք պատկերում են նրա մուսա և սիրուհի Մարի Թերեզ Վալտերին: «Նատյուրմորտ կակաչներով» առաջին նկարը գնահատվում է 35-40 մլն դոլար, Վալտերի երկրորդ դիմանկարը` «Կինը պատուհանի մոտ»` 15-20 մլն դոլար:Վաճառքի են հանվել ինչպես աշխատանքներ մասնավոր հավաքածուներից, այնպես էլ նկարներ ամերիկյան թանգարաններից: Բացի գեղանկարչությունից (Լեժե, Մոնե, Շագալ, Մատիս), աճուրդում կվաճառվեն նաև քանդակագործ Հենրի Մուրի աշխատանքները, հաղորդում է Lenta.ru-ն:

Аукционные дома Christie’s и Sotheby’s практически одновременно проведут в Нью-Йорке торги работами выдающихся импрессионистов и модернистов, включая Пабло Пикассо, Клода Моне и Василия Кандинского. Как сообщает ИТАР-ТАСС, топ-лотом аукциона Christie’s, который пройдет 7 ноября, станет одна из картин знаменитой серии "Нимфеи" ("Водяные лилии", или "Кувшинки") Клода Моне (1840-1926). Оценочная стоимость работы составляет 30-50 млн долларов. Другим фаворитом торгов станет "Эскиз к импровизации 8" Василия Кандинского (1866-1944), которая оценивается в 20-30 млн долларов и, по словам устроителей аукциона, имеет все шансы установить новый ценовой рекорд на произведения Кандинского. Сейчас самой дорогой его работой является "Фуга" 1914 года, проданная в 1990 году за 20,9 млн долларов.
На аукционе будут также представлены полотна таких знаменитых импрессионистов, как Гюстав Кайботт, Альфред Сислей и Камиль Писсарро.
В свою очередь Sotheby’s выставляет на торги "Импрессионизм и современное искусство", которые пройдут 8 ноября, девять работ знаменитого испанского художника Пабло Пикассо (1881-1973). Топ-лотами аукциона станут два портрета, изображающие возлюбленную мастера Марию-Терезу Вальтер. Первая картина – "Натюрморт с тюльпанами" – оценивается в 35-50 млн долларов. Вторая – "Женщина у окна (Мария-Тереза)", как ожидается, уйдет с молотка за 15-20 млн долларов.
На торгах Sotheby’s появится также работа Поля Сезанна (1839-1906) "Дама в горностае, подражание Эль Греко" из собрания греческого корабельного магната Джорджа Эмбирикоса. Этот женский портрет, вдохновленный работой Эль Греко XVI века "Дама в мехах", оценивается в 5-7 млн долларов.
Вслед за торгами работами импрессионистов и модернистов Christie’sи Sotheby’s проведут на следующей неделе в Нью- Йорке аукционы послевоенного и современного искусства.