Կառավարությունը հանձնարարել է ԱԳՆ-ին զբաղվել Իրանից պոլիմերային հումքի ներկրման հարցով: «Այս պահի դրությամբ ԱԳՆ-ն բանակցում է Իրանի համապատասխան գերատեսչությունների հետ ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու նպատակով»,-ասել են ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունում:
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը դադարեցրել է 52 անվանում ապրանքատեսակների արտահանումը արտերկիր, որի պատճառով շուրջ երկու շաբաթ ընդհատվել էպոլիմերային հումքի ( պոլիէթիլեն, պոլիպրոպիլեն, պոլիստիրոլ ) ներկրումը Հայաստան, ինչը խիստ բացասաբար կանդրադառնա հատկապես սննդարդյունաբերության և գյուղատնտեսության ոլորտների վրա։ Այլ երկրներից հումքի ներկրումը ապահովելու համար կպահանջվի առնվազն 30–40 օր և բնականաբար ավելի թանկ գնով, ինչը կբերի նաև ապրանքների գնաճի։։ Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների ( գործատուների ) միությունը դիմել է ՀՀ վարչապետ Տ. Սարգսյանին՝ խնդրելով նրա միջամտությունը առաջացած խնդիրը Իրանի համապատասխան մարմինների հետ լուծելու նպատակով, հայտնում է ՀԱԳ(Գ)Մ լրատվական ծառայությունը:

6 Ноябрь 2012 - 12:04 AMT
Правительство Армении поручило Министерству иностранных дел разобраться с ситуацией, которая сложилась вокруг эмбарго на экспорт полимерного сырья в республику из Ирана. «На данный момент МИД ведет переговоры с соответствующим ведомством иранской стороны о разрешении сложившейся ситуации», – сообщили в пресс-службе правительства Армении.
Иран прекратил экспорт порядка 52 наименований товаров, в результате чего вот уже на протяжении двух недель поставка полимерного сырья в Армению. Это приведет к отрицательным последствиям в сельскохозяйственной сфере и производстве продуктов питания.
Для организации экспорта этой продукции из других стран потребуется порядка 30-40 дней, помимо этого обойдется значительно дороже, что скажется на повышении цен, где используется это сырье.
Союз промышленников и предпринимателей (работодателей) Армении обратился к премьер-министру Армении Тиграну Саркисяну с целью помочь в решении данной проблемы с соответствующими органами Ирана.