Ըստ ՀՀ կառավարությանն առընթեր Պետեկամուտների կոմիտեի հրապարակած Հայաստանի 1000 խոշոր հարկ վճարողների ցուցակի, 2012թ. երեք եռամսյակների արդյունքում «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն առաջատար դիրքեր է զգաղեցնում: 2012թ. հունվար-սեպտեմբերին բնական գազի մատակարարման և իրացման մենաշնորհատերը պետբյուջե է վճարել 22,6 մլրդ դրամ 2011թ. նույն ժամանակահատվածի 15,9 մլրդ դրամի դիմաց:
Խոշոր հարկատուների ցանկում երկրորդը Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատն է, որը պետբյուջե է փոխանցել 16,4 մլրդ դրամ, նրան հաջորդում է «Ալեքս Գրիգը»՝ 13,5 մլրդ դրամով, «Ղ-Տելեկոմը» (ապրանքանիշը VivaCell-MTS)– ՝ 13,3 մլրդ դրամով: Հնգյակը եզրափակում է «Արմենիա Տելեֆոն Քոմփանին»՝ 9,67 մլրդ դրամով:
Ընդհանուր առմամբ Հայաստանի 1000 խոշոր հարկ վճարողները պետբյուջե են փոխանցել 394,9 մլրդ դրամ՝ 2011թ. նույն ժամանակահատվածի 352,8 մլրդ դրամի դիմաց:

ArmRosGazprom CJSC was announced the largest taxpayer in Armenia in the three quarters of 2012, replenishing the state budget with over AMD 22,6 bln. in January-September 2012, against AMD 15,9 bln. in the same period in 2011.
According to the data published by RA State Revenue Committee, Zangezur Copper and Molybdenum Combine CJSC, Alex Grig company and K-Telecom CJSC (VivaCell-MTS) were included in the list of the top three taxpayers, having paid AMD 16,4 bln, AMD 13,5 bln and AMD 13,3 bln. respectively.
Armenia’s 1000 major taxpayers replenished the state budget with over AMD 394,9 bln. against AMD 352,8 bln. for the same period of 2011.