Նոյեմբերի 9-11-ը Մոսկվայում կանցնի ազատ, հունահռոմեական ու կանանց ըմբշամարտի Եվրոպական ազգերի գավաթի մրցաշարը: Հայաստանի հավաքականը կմասնակցի հունահռոմեական ոճի ըմբիշների պայքարին: Մրցաշարին կմասնակցեն երիտասարդ ըմբիշներ, որոնք Մոսկվա կմեկնեն նոյեմբերի 8-ին Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի մարզիչ Արմեն Բաբալարյանի ղեկավարությամբ:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց հավաքականի մարզիչը, Մոսկվայում հանդես կգան Գևորգ Ղարիբյանը (55կգ ք/կ), Ավիկ Գրիգորյանը (60կգ ք/կ), Գևորգ Սահակյանը (66կգ ք/կ), Կարապետ Չալյանը(74կգ ք/կ), Վաղարշակ Մինասյանը (84կգ ք/կ), Լոնդոնի Օլիմպիադայի բրոնզե մրցանակակիր, Եվրոպայի չեմպիոն և աշխարհի առաջնության արծաթե մեդալակիր Արթուր Ալեքսանյանը (96կգ ք/կ) և Վաչիկ Եղիազարյանը (120կգ ք/կ):
«Մենք որոշեցինք, որ հանդես կգանք երիտասարդական կազմով, քանի որ նոյեմբերի 23-25 տեղի կունենա Հայաստանի մեծահասակների առաջնությունը: Դա շատ կարևոր մրցաշար է, քանի որ ձևավորվում է Հայաստանի հավաքականը, որը 2013թ. հանդես է գալու միջազգային մրցաշարերում: Ալեքսանյանին ազատել են առաջնությանը մասնակցելու անհրաժեշտությունից, ուստի նա կմեկնի Մոսկվա: Հավաքականում ընդգրկվել են այն ըմբիշները, որոնց հետ մենք հույսեր են կապում հաջորդ Օլիմպիական շրջանում»,-ասել է մարզիչը:
Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Եվրոպական ազգերի գավաթի մրցաշարին կմասնակցեն նաև Ռուսաստանը, Ադրբեջանը, Բուլղարիան, Հունգարիան ու Ուկրաինան:

7 Ноябрь 2012 - 08:31 AMT
9-11 ноября в Москве пройдет Кубок европейских наций по вольной, греко-римской и женской борьбе. Сборная Армении выступит в греко-римской борьбе. На турнире выступят молодые борцы, которые отправятся в Москву 8 ноября под руководством тренера молодежной сборной Армении Армена Бабаларяна.
Как в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал наставник сборной, в Москве выступят Геворг Карибян (в/к 55), Авик Григорян (в/к 60), Геворг Саакян (в/к 66), Карапет Чалян (в/к 74), Вагаршак Минасян (в/к 84), бронзовый призер лондонских Олимпийских игр, чемпион Европы и серебряный призер чемпионата мира Артур Алексанян (в/к 96) и Вачик Егиазарян (в/к 120).
“Мы решили, что выступим молодежным составом, поскольку 23-25 ноября состоится чемпионат Армении среди взрослых. Это очень важный турнир, поскольку сформируется сборная Армении, которая в 2013 году выступит в международных турнирах. Алексаняна освободили от участия в чемпионате, поэтому он поедет в Москву. В сборную включены те борцы, на которых мы возлагаем надежды в следующем Олимпийском цикле”,- сказал наставник. В греко-римском турнире Кубке европейских наций так же выступят сборные России, Азербайджана, Болгарии, Венгрии и Украины.