Նոյեմբերի 15-ին Մասաչուսեթսում, Ամերիկայի հայկական գրադարանի և թանգարանի (ALMA) դահլիճում տեղի է ունենալու նոր նախագծի` «Հուշամատյանի» շնորհանդեսը: Ինչպես հայտնում է ALMA-ի մամուլի ծառայությունը, «Հուշամատյանը» ՀԿ է, որը զբաղվում է Արևմտյան Հայաստանի բնակավայրերի վերակազմությամբ:
Այն հիմնադրվել է 2010թ-ին Բեռլինում: Միության առաքելությունն է տարբեր հետազոտությունների միջոցով վերականգնել ու պահպանել Օսմանյան կայսրությունում ապրած հայերի կյանքի հիշողությունը։ Այն ունի կայք, որտեղ ամփոփվում է միության գործունեությունը:
Միջոցառման ընթացքում կներկայացվի միության գործունեությունը, կայքը, և կավարտվի քննարկումներով: Այն կներկայացնի նախագծի ղեկավար Նորա Լեսերսոնը:

8 Ноябрь 2012 - 09:47 AMT
15 ноября в Массачусетсе, в зале Армянской библиотеки и музея США (ALMA) состоится презентации новой программы “Ушаматян” (“Памятная книга”). Как сообщают в пресс-службе ALMA, “Ушаматян” – это общественная организация, занимающаяся восстановлением исторического облика населенных пунктов Западной Армении.
Она основана в 2010 году в Берлине. Цель союза восстановить и сохранить посредством различных исследований воспоминания о жизни армян, живших в Османской империи. У нее есть свой сайт, в котором отражена деятельность организации.
В ходе мероприятия будут представлены отчет о деятельности союза, сайт, пройдут обсуждения. Мероприятие проведет руководитель проекта Нора Лесерсон.