Կառավարությունը նոյեմբերի 8-ի նիստում որոշել է երկարացնել նոր տիպի հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների պարտադիր տեղադրման ժամկետը տնտեսվարողների համար:
Ինչպես կառավարությունում տեղի ունեցած ճեպազրույցում հայտարարել է ՊԵԿ փոխղեկավար Վախթանգ Միրումյանը, խոշոր բիզնեսի համար 2013թ. հունվարի 1 ժամկետը փոխարինվել է 2013թ. հուլիս 1-ով, իսկ մյուս տնտեսվարողների համար ժամկետ է սահմանվել է 2015թ. հունվարի 1-ը:
Վախթանգ Միրումյանը հավելել է, որ կառավարության որոշումը պայմանավորված է նրանով, որ տնտեսվարող սուբյեկտները հասցնեն անցնել նոր ՀԴՄ-ների կիրառմանը, ինչպես նաև ժամանակ է պետք է դրանք երկիր ներկրելու համար:
Երկրում կա մոտ 60 000 ակտիվ հարկատու, որոնք պարտավոր կլինեն անցնել նոր ՀԴՄ-ների 180 հազար դրամ արժողությամբ:
Նոր ՀԴՄ-ների հանդեպ խիստ պահանջներ են ներկայացվում՝ դրանք պետք է ջրամեկուսիչ հիշող սարք ունենան, միացվեն ինտերնետին, տվյալներ փոխանցեն SIM քարտերի ու 3G ու GPRS կանալների միջոցով:
ՀՀ կառավարությունը նոյեմբերի 8-ի նիստում որոշել է ստեղծել «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ներդրման գրասենյակ» ՊՈԱԿ-ը, որի կառավարման լիազոր մարմին է ճանաչվել ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ-ը։ Նորաստեղծ ՊՈԱԿ-ը պետք է կազմակերպի ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված պահանջներին համապատասխանող նոր սերնդի հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ներդրման և դրանց տեխնիկական սպասարկման հարցերը։ Նիստի հավանությանն է արժանացել նաև «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու օրինագիծը, որի ընդունման դեպքում կաճեն հարկային մուտքերը, որոնց գնահատումը համապատասխան տվյալների բացակայության և ներկայումս կատարվող խախտումների իրական ծավալների անորոշության պատճառով, անհնարին է։

8 Ноябрь 2012 - 09:30 AMT
Правительство Армении продлило сроки обязательного использования новых контрольно-кассовых аппаратов для хозсубъектов
Правительство Армении на заседании 8 ноября продлило сроки обязательного установления новых контрольно-кассовых аппаратов для хозяйствующих субъектов страны.
Как сообщил на брифинге в пресс-центре правительства Армении замначальника Комитета по госдоходам Армении Вахтанг Мирумян, вместо предусмотренного для крупного бизнеса срока с 1 января 2013 года срок установлен на 1 июля 2013 года, а для остальных хозсубъектов срок установлен до 1 января 2015 года.
Вахтанг Мирумян добавил, что правительственное решение обусловлено тем, чтобы хозяйствующие субъекты успели перейти к использованию новых ККА, а также тем, что для их импорта в страну необходимо время.
Надо отметить, что в республике насчитывается порядка 60 000 активных налогоплательщиков, которые обязаны будут перейти к использования новых ККА, стоимостью в 180 тыс драмов. К современным ККА предъявляются повышенные требования: они должны иметь водонепроницаемое запоминающее устройство, возможность подсоединения к Интернету и передачи данных с помощью SIM карты и каналов 3G и GPRS, возможность кодирования и так далее.
Вахтанг Мирумян также напомнил, что правительство на сегодняшнем заседании одобрило решение о создании «Бюро по внедрению контрольно-кассовых аппаратов» при Комитете по госдоходам Армении. Новая структура будет контролировать внедрение аппаратов и следить за их обслуживанием. Бюро также будет сертифицировать сами аппараты и их программное обеспечение.