Այսօր Հայաստանի Սյունիքի մարզում տեղի է ունեցել հայ-իրանական Մեղրիի ՀԷԿ-ի հիմնարկեքի արարողությունը: Արարողությանը մասնակցել է նախագահ Սարգսյանը և հայ-իրանական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Մաջիդ Նամջուն:
Հայաստանն ու Իրանը ՀԷԿ-ի շինարարության մասին համաձայնագիրը ստորագրել են 2007թ., այն վավերացվել է ՀՀ և Իրանի խորհրդարաններում 2008-ին: 2011թ. դեկտեմբերի 23-ին Հայաստանի ու Իրանի նախագահները հանձնարարել են երկու երկրների նախարարներին ձեռնամուխ լինել նախագծի գործնական իրականացմանը 2012թ.:
Հայաստանն ու Իրանը սահմանային Արաքս գետի վրա կկառուցեն Հարավային Կովկասի երկու ամենահզոր ՀԷԿ-երը՝ հայկական կողմից այն կլինի Մեղրիում, իսկ Իրանի կողմից՝ Կարաչիլարում: Շինարարությունը զուգահեռ կընթանա, ինչը թույլ կտա օպտիմալացնել ծախսերը 10-15 տոկոսով:
Կայաններից յուրաքանչյուրը տարեկան կտա 793 մլն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա: Մեղրիի ՀԷԿ-ի հաշվարկային հզորությունը կկազմի 130ՄՎտ: Շինարարությունը կտևի 5 տարի, այն գնահատվում է 323 մլն դլոար, որը կներդնի Իրանական ներդրումային ընկերությունը:
Շինարարության ավարտից հետո օբյեկտը 15 տարի կշահագործի իրանական Farat-Sepasat ընկերությունը: Արտադրված էլեկտրաէներգիան կառաքվի Իրան, որի հաշվին կմարվի իրանական կողմի ներդրված գումարը: 15 տարի շահագործվելուց հետո ՀԷԿ-ը կդառնա Հայաստանի սեփականությունը:

Today, November 8, laying of the foundation stone of Armenian-Iranian Meghri hydropower plant took place Armenia’s Syunik province with President Serzh Sargsyan and head of Armenian-Iranian intergovernmental commission on economic cooperation, Iran’s Minister of Energy Majid Namjoo present.
Armenia and Iran signed an agreement on hydropower plant construction on River Arax in 2007, the document being ratified by both parliaments in 2008. On December 23, 2011, presidents of both countries instructed the ministers to launch implementation of strategic projects on construction of oil pipeline, Iranian-Armenian railway, and hydro station on River Arax.
Armenia and Iran have agreed to build the two most powerful hydropower plants in the South Caucasus, with the HPPs to be located in Meghri on the Armenian side and Karachilare – on the Iranian side.
Each of the plans will annually generate 793 mln kWh electricity, with the Meghri station construction estimated at USD 323 mln.
After completion of the construction, Iranian Farat-Sepasat company will assume the operation of the plant for 15 years, with the electricity to be supplied to Iran to cover-up the investments of the Iranian side. After the mentioned period, Armenia will take up the operation of the plant.