Նոյեմբերի 10-ին Ռուսական արվեստի թանգարանում (պրոֆ. Արամ Աբրահամյանի հավաքածու) կբացվի «Ալեքսանդր Նեկրասով. Գեղանկարչություն» խորագրով առաջին անհատական ցուցահանդեսը: Այս մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցին հայտնեց թանգարանի աշխատակից Հասմիկ Իսաղուլյանը:
Հեղինակը հանրությանն է ներկայացնելու թվով 28 (բնանկարներ, դիմանկարներ և ավետարանական թեմաներով աշխատանքներ) ստեղծագործություններ:
Ալեքսանդր Նեկրասովը հայտնի է Պետերբուրգի նկարիչների և արվեստաբանների շրջաններում ոչ միայն որպես գեղանկարիչ, այլև Պետերբուրգում ժամանակակից արվեստի առաջին թանգարանի հիմնադիր: Սկզբնական շրջանում այն գործում էր որպես հասարակական կազմակերպություն, իսկ հետագայում ստացավ «Ցարսկոսելսկի հավաքածու» պետական թանգարանի կարգավիճակը: Մոտ 20 տարվա ընթացքում թանգարանի ֆոնդերում կուտակվել և պահպանվում են ավելի քան 5000 գեղարվեստական ստեղծագործություններ` հիմնականում լենինգրադյան ավանգարդի, վերլուծական արվեստի և հետպատերազմյան անդերգրաունդի, այն գեղանկարիչների աշխատանքները, որոնք ժամանակին արգելված էին, իսկ ներկայումս դարձել են իրենց սերնդի նշանակալից դեմքեր: Ալեքսանդր Նեկրասովը սահմանափակ հնարավորություններով մարդկանց համար Սանկտ-Պետերբուրգում անցկացվող «Ցարսկոսելսկի Վերնիսաժ» ամենամյա գեղարվեստի փառատոնի հիմնադիրն ու կազմակերպիչներից մեկն է:
1991 թ.-ից նա Ռուսաստանի նկարիչների միության անդամ է:
2012 թ-ից կազմակերպում է «Դեղին եռանկյունի» ցուցահանդեսների շարքը, որոնցում մասնակցում են նկարիչներ Պետերբուրգից և Լատվիայից:

8 Ноябрь 2012 - 14:34 AMT
10 ноября в ереванском Музее русского искусства (коллекция профессора Арама Абрамяна) откроется первая персональная выставка под названием “Александр Некрасов: Живопись”. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщила сотрудница музея Асмик Исагулян.
Автор представит на суд общественности 28 работ (пейзажи, портреты и библейские сюжеты). В среде петербургских художников и деятелей искусства Александр Некрасов известен не только как художник, но и как основатель первого Музея современного искусства Петербурга.
Вначале музей действовал в качестве общественной организации, затем получил статус государственного музея под названием “Царскосельская коллекция”. В течение 20 лет в фондах музея накопилось и хранится более 5000 живописных произведений: в основном представляющих такие течения, как ленинградский авангард, аналитическое искусство и поствоенный андерграунд.
С 1991 года Александр Некрасов является членом Союза художников России.
С 2012 года организуется ряд выставок под названием “Желтый треугольник”, в котором участвуют художники Петербурга и Латвии.