Նոյեմբերի 9-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանն ընդունել է «Սալվադոր ֆեստ» մրցույթի հաղթողներին, որն առաջին անգամ անց է կացվել ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին:
Համաժողովի նպատակն էր հայտնաբերել երիտասարդ ու նախաձեռնող մասնագետների, որոնք հետաքրքիր առաջարկներ ունեն հասարակական կապերի ու բիզնեսի ոլորտում: Համաժողովին մասնակցել են հայկական բուհերի մարքեթինգային բաժանմունքների ուսանողներն ու երիտասարդ մասնագետները: Մրցույթի ավարտին պրոֆեսիոնալ ժյուրին, որի կազմում առաջատար ընկերությունների ներկայացուցիչներ էին, ընտրեց 10 հաղթողների:
Նախաձեռնող երիտասարդները նախարարին են ներկայացրել իրենց նորարարական գաղափարները, որոնք վերաբերում են տնտեսության տարբեր ոլորտներին:
Ուսանողները պատրաստ են աշխատել և ներկայացնել իրենց կրեատիվ մտքերը, եթե նախարարությունն աջակցի և աշխատանքի գործուղի նրանց երկրի տնտեսության առաջատար ոլորտներում: Ուսանողուհիներից մեկն առաջարկել է բանկային համակարգ ներմուծել մի սարք, որը կմանրի կամ կխոշորացնի կանխիկ դրամը, էիկարնի վրա ցույց կտա արտարժույթի փոխարժեքը, քաղաքի քարտեզն ու մշակութային իրադարձությունների ցուցակը, ինչպես նաև այլ տեղեկատվություն:
Իր հերթին Տիգրան Դավթյանը նշել է, որ Հայաստանի տնտեսության համար բոլոր ոլորտներն են առաջնային և նոր մոտցեումների կարիք ունեն: Նա կարևորեց այն հանգամանքը, որ ցանկացած նորարարական նախագիծ հաջողություն կունենա միայն արդյունավետ կառավարման դեպքում:
Ինչ վերաբերում է կանխիկ դրամը մանրելու և խոշորացնելու գաղափարին, ապա նախարարը նշել է, որ երկրում իրականցվում է անկանխիկ հաշվարկների ռազմավարություն: «Հազիվ թե ԿԲ-ն ուրախ լինի, եթե բնակչության կյանքը բարդանա կանխիկ դրամի օգտագործմամբ»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ բանկոմատներում կարելի է ներմուծել գործառույթ, որը թույլ կտա պահանջել անհրաժեշտ թղթադրամը:

9 ноября министр экономики Армении Тигран Давтян принял студентов, победивших в фестивале “Салвадор фест”, который впервые был проведен в октябре текущего года
Цель форума – выявить молодых и инициативных специалистов, которые выступили с оригинальными предложениями в сфере общественных связей и бизнеса. В форуме приняли участие студенты и молодые специалисты маркетинговых отделений армянских ВУЗов. По итогам конкурса со стороны профессионального жюри, в состав которого вошли представители ведущих компаний, было выбрано 10 победителей.
Инициативные молодые люди представили министру свои инновационные идеи в разных сферах экономики Армении – туризм, градостроение, банковский сектор и другое.
Студенты готовы работать и представлять свои креативные идеи в случае, если Министерство окажет содействие и направит молодых специалистов для работы в приоритетной сфере экономики страны. Одна из студенток предложила внедрить в банковскую систему аппарат для размена и укрупнения наличности, этот аппарат также должен отображать на экране курсы валют, представленных во всех комбанках Армении, а также представлена карта города и список культурных мероприятий, а также другая информация.
В свою очередь Тигран Давтян подчеркнул, что для экономики Армении все сферы являются приоритетными и нуждаются в новых подходах. При этом он придал важность тому, что любой инновационный проект может достичь успеха лишь в случае эффективного и оптимального управления.
Что же касается инновационной идеи о размене наличности, то министр отметил, что в стране реализуется стратегия стимулирования безналичных расчетов. “Вряд ли Центробанк будет рад, чтобы жизнь населения усложнилась при использовании наличностей”, – сказал он, добавив, что в банкоматах можно было бы внедрить функцию, которая позволит запрашивать необходимую купюру.