Նոյեմբերի 18-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի կունենա ՀՀ ժողովրդական արտիստ Ռաիսա Մկրտչյանի հոբելյանական երեկոն: Կլինեն երաժշտական համարներ, շնորհավորանքներ: Ելույթ կունենա Ռաիսա Մկրտչյանի դուստրը, ինչպես նաև ռուս ջազ դաշնակահար Դանիել Կրամերը:
Ռաիսա Մկրտչյանը հատկապես սիրված է ավագ սերնդի ներկայացուցիչների շրջանում, քանի որ նրա ստեղծագործական բուռն շրջանը համընկավ 1970-ականների հայկական էստրադայի վերելքի հետ:
«Շատ եմ կարոտում այդ տարիները: Բազմաթիվ երգահանների հետ համագործակցության արդյունքում շատ երգեր ծնվեցին:
Անչափ գոհ եմ, որ այս տարիների ընթացքում կարողացա այդ ամենն անել»,-մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց երգչուհին: «Այն ժամանակ ամեն մի երգիչ մի «գույն» էր: Դրա համար ժղովուրդը նրանց շատ էր սիրում»,-հավելեց նա: Երգչուհին նաև գտնում է, որ հիմա էստրադան ինքնագործունեություն է, այնինչ իր երիտասարդության շրջանում այդպես չէր:
Երգչուհին այսօր ելույթ չի ունենում հավաքական համերգներում, չնայած՝ հրավերներ միշտ ունենում է: Պարզապես երգչուհուն դուր չի գալիս այսօրվա երգարվեստը և ձևաչափը:

9 Ноябрь 2012 - 09:33 AMT
18 ноября в Ереванском концертном зале им. Арама Хачатуряна состоится юбилейный вечер народной артистки РА, певицы Раисы Мкртчян. В программе вечера ожидаются музыкальные номера, поздравления. В концерте выступят дочь Раисы Мкртчян, а также российский джазовый пианист Даниил Крамер.
Раиса Мкртчян особенно известна и любима представителями более старшего поколения, поскольку период ее бурного творчества совпал с подъемом армянской эстрады в 1970-е годы.
“Я скучаю по тем годам. В результате сотрудничества с различными композиторами были созданы многочисленные прекрасные песни. Я безмерно довольна, что в течение этих лет я успела сделать столько”, – сказала во время пресс-конференции певица. “В то время все певцы были очень разными, поэтому в народе их очень любили”, – добавила она. Она считает, что современная эстрада похожа на самодеятельность, тогда как в годы ее молодости ничего подобного не было.
Певица сегодня не выступает на общих концертах, хотя приглашения всегда получает. Просто ей не нравится современное армянское песенное искусство и существующие форматы.