Նոյեմբերի 9-ին Երևանում ԵՄ Twinning «ՀՀ շուկայի վերահսկողության պետական տեսչության ինստիտուցիոնալ կարողությունների հզորացում և ներդաշնակեցում ԵՄ չափանիշներին» ծրագրի շրջանակում մեկնարկել է «Շուկայի վերահսկողության և սպառողների շահերի պաշտպանության կազմակերպում» սեմինարը: 1 մլն եվրո արժողությամբ ծրագիրը իրականացվելու է Հայաստանում 18 ամսում Իռլանդիայի և Լիտվայի մասնագետների մասնակցությամբ և միտված է պետական գերատեսչությունների ինստիտուցիոնալ հնարավորությունների բարձրացմանն ու նրանց համապատասխանեցմանը ԵՄ պահանջներին:
Ելույթ ունենալով ողջույնի խոսքով՝ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը նշել է, որ սեմինարի թեման և բուն ծրագիրը շատ կարևոր են, քանի որ «շուկայի վերահսկողությունն ու սպառողի իրավունքների պաշտպանությունը արդիական են Հայաստանի համար»:
Նախարարը կարևորեց համագործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների հետ, այդ թվում Twinning ծրագրի շրջանակում: Տիգրան Դավթյանը նշեց նաև, որ այդ ծրագիրը համահունչ է երկրում իրականացվող բարեփոխումներին, որոնք ուղղված են Հայաստանի ու ԵՄ երկրների տնտեսության ինտեգրմանը: Ավելին, ըստ նրա, սա հիմնական նախադրյալն է ԵՄ հետ ազատ առևտրի պայմանագրին միանալու բանակցային ճանապարհին, որի երկու փուլն արդեն ետևում է: «Որակի ներդրման համակարգը շատ բարդ է, առաջիկայում մենք պետք է լիովին բարեփոխենք այդ ոլորտը և համապատասխանեցնենք համաշխարհային փորձին»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ դա բավականին ուժ ու ռեսուրսներ կպահանջի:
Իր հերթին ՀՀ-ում ԵՄ ներկայացուցչության աշխատանքային բաժնի ղեկավար Ժան Կրիստոֆ Գայրանը հավելեց, որ ԵՄ-ն ու Հայաստանը արդեն երկար ճանապարհ են անցել, իսկ Twinning ծրագիրն ուղղված է այդ ճանապարհի բարելավմանը: Twinning ծրագրի նպատակն է բարելավել Հայաստանի քաղաքացու առօրյա կյանքը, դա նաև գլխավոր մասն է ԵՄ հետ Առևտրի ազատ գոտու մասին պայմանագրին միանալու ճանապարհին»,-ասել է նա: ԵՄ ներկայացուցիչը նշել է, որ ծրագրի իրագործումը թույլ կտա Հայաստանին բարելավել շուկայի վերահսկողությունը՝ եվրոպական չափանիշներ ներդնելով, այդ թվում ապահովելով անվտանգությունը տեղական շուկայում:

9 ноября в Ереване в рамках программы ЕС Twinning “Повышение институциональных возможностей регулирующего рынок РА госведомства и приведение в соответствие с требованиями ЕС” стартовал семинар на тему “Организация контроля рынка и защиты интересов потребителей”. Программа стоимостью в 1 млн евро будет реализована в Армении на протяжении 18 месяцев с участием специалистов из Ирландии и Литвы и нацелена на повышение институциональных возможностей госведомств и приведение их в соответствие с требованиям ЕС.
Выступая с приветственной речью, министр экономики Армении Тигран Давтян отметил, что тема семинара и сама программа очень важны, поскольку “контроль рынка и защита прав потребителей – эта проблема была и остается очень актуальной для Армении “.
Глава госведомства придал важность сотрудничеству с международными организациями, в том числе и в рамках программы Twinning. Тигран Давтян также подчеркнул, что эта программа созвучна с реализуемыми в стране реформами, нацеленными на интеграцию экономики Армении и стан ЕС. Более того, по его словам, она является основной предпосылкой на пути переговорного процесса по присоединению Армении к договору о свободной торговле с ЕС, процесс вокруг которого начат и уже пройдено два этапа. “Система внедрения контроля качества очень сложна, в ближайшие годы мы должны полностью реформировать эту сферу и сделать ее созвучной лучшему мировому опыту”, – подчеркнул он, добавив, что на это потребует достаточно много сил и ресурсов.
В свою очередь руководитель рабочего отдела представительства ЕС в Армении миссии ЕС в Армении Жан-Кристоф Гайран добавил, что ЕС и Армения уже прошли долгий путь по программе действий, программа же Twinning направлена на улучшение этого пути. “Цель программы Twinning – улучшение каждодневной жизни граждан Армении, это также является главной частью на пути присоединения страны к Договору о свободной торговле с ЕС”, – подчеркнул он. Представитель ЕС отметил, что реализация программы позволит Армении улучшить контроль над рынком с внедрением европейских стандартов, в том числе и обеспечение безопасности на местном рынке.