ՀՀ փոխվարչապետ, Տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-իրաքյան միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի համանախագահ Արմեն Գևորգյանի և Իրաքյան Քուրդիստանի վարչապետ Նեչիրվան Իդրիս Բարզանիի` նոյեմբերի 8-ին Էրբիլում կայացած հանդիպմանը քննարկվեցին առևտրատնտեսական հարաբերությունների հաստատման և զարգացման հարցեր:
Կողմերն անդրադարձան փոխգործակցության ուղղություններին և հեռանկարային ոլորտներին: Երկուստեք արձանագրվեց, որ առկա են համագործակցության լայն հնարավորություններ`սկսած նավթագազային որոտից մինչև հայկական ապրանքատեսակների արտահանում իրաքյան շուկա:
Առանձնահատուկ կարևորվեց էներգետիկայի, տրանսպորտային հաղորդակցության ոլորտներում գործակցությունը: Կողմերը նշեցին նաև փոխայցելությունների կարևորությունը, գործարար շփումների խրախուսումը, ինչպես նաև անհրաժեշտ իրավապայմանագրային դաշտի ձևավորումը:
Անդրադարձ եղավ Տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-իրաքյան միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի աշխատանքներին նաև Քուրդիստանի կառավարության ներկայացուցիչներին հաղորդակից դարձնելու հնարավորությանը, հայտնում է ՏԿՆ հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:

Head of Armenian-Iraqi intergovernmental commission on economic issues, Deputy Prime Minister Armen Gevorgyan met with the Prime Minister of Iraqi Kurdistan, Idris Barzani.
The two men discussed establishment and development of trade and economic relations, cooperation prospects, export of Armenian goods to Iraqi market, with special importance attached to energy and transport sectors.
The parties called attention to organization of bilateral visits, promotion of business ties and establishment of necessary legal and regulatory framework.
Involvement of Iraqi Kurdistan’s government representatives in the activities of Armenian-Iraqi intergovernmental commission was further discussed, press service of RA Ministry of Territorial Administration reported.