Իտալական «Ալիտալիա» ավիաընկերությունը սկսում է թռիչքներ Հռոմ-Երևան- Հռոմ ուղղությամբ: Այն կգործի դեկտեմբերից` շաբաթական երկու թռիչքով: Երկկողմանի ավիատոմսի արժեքը դեպի Հռոմ սկսվում է 299 եվրոյից, այլ ուղղություններով` 349 եվրոյից:
Այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս առիթով ՀՀ-ում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բրունո Սկապինին ասաց, որ «Ալիտալիայի»` չվերթներ սկսելու որոշումը կբարելավի հայ-իտալական հարաբերությունները.«Հայաստանի տնտեսությունը և զբոսաշրջությունը մեծապես կշահեն: Հայաստանի և Իտալաիայի միջև ուղիղ կապ կհաստատվի, որն իսկապես անհրաժեշտ է, որովհետև Հայաստան եկող եվրոպացի զբոսաշրջիկների թվում իտալացիներն ամենաշատն են»,-ասաց նա:
«Ալտալիայի շարժակազմն ամբողջությամբ նորացվել է` դառնալով ամենաերիտասարդը Եվրոպայում: Ինքնաթիռների միջին տարիքը 6.5 տարի է», – ասաց ընկերության` մեր տարածաշրջանի գլխավոր մենեջեր Ջովանի Սիմոնին:
Նրա խոսքով, եթե սպասելիքներն արդարանան, ընկերությունը պատրաստ է հենց առաջիկա ամիսներին մեծացնել ներդրումները:

Итальянская авиакомпания “Alitalia” начнет осуществлять рейсы Рим-Ереван-Рим. Регулярные рейсы в направлении Армении авиакомпания начнет осуществлять с декабря текущего года: будет совершаться по два полета в неделю. Стоимость билета Ереван-Рим начинается от 299 евро, а по другим направлениям – с 349 евро.
Об этом 9 ноября во время пресс-конференции сказал чрезвычайный и полномочный посол Италии в РА Бруно Скапини. Он также отметил, что данное решение авиакомпании “Alitalia” послужит укреплению армяно-итальянских отношений. “И экономика, и сфера туризма в Армении будут в значительном выигрыше. Между Арменией и Италией будет установлена прямая связь, необходимость которой назрела давно, поскольку среди туристов, приезжающих в Армению, преобладающее число составляют именно итальянцы”, – сказал он. “После приватизации 75 лайнеров компании были обновлены и еще 25 лайнеров находятся на очереди. Средний возраст судов составляет 6,5 лет”, – сказал главный менеджер компании по региону Джованни Симонини.
По его словам, если их ожидания оправдаются, компания готова в первые же месяцы увеличить инвестиции.