Էլեկտրաէներգիան տարածաշրջանի քաղաքական և տնտեսական դաշտում մեր պետության միակ հաղթաթուղթն է: «Սպառողների ասոցիացիա» ՀԿ նախագահ Արմեն Պողոսյանը այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հիշեցրեց, որ մեր էլեկտրաարդյունաբերության գեներացման հզորությունները այս պահին ծանրաբեռնված են 30 տոկոսով: «Մենք մեր բոլոր հարևաններից ավելի մեծ քանակով էլեկտրաէներգիայով ենք օժտված, բայց այդ պոտենցյալը ռացիոնալ չենք օգտագործում»,- նկատեց Արմեն Պողոսյանը: Անդրադառնալով Ատոմակայանի հարցին, նա ընդգծեց, որ արդեն 3-րդ անգամն է, ինչ ԵՄ-ն ուլտիմատում է դնում մեր առաջ և պահանջում է հայտարարել Ատոմակայանի փակման օրը: «Երբ մենք փակենք Ատոմակայանը, այդ օրը կլինի հայ ժողովրդի ավարտը: Քարե դար կընկնենք: Ոչ բարով էկոլոգները, ոչ բարով հասարակական շարժումը, բառի իսկական առումով, մեզ գցում են քարե դար»,- ասաց Արմեն Պողոսյանը: Նա նաև տեղեկացրերց, որ այս պահին հարևան Թուրքիայում կառուցվում է 4 ատոմակայան, այն դեպքում, երբ եվրոպական հանրությունը պահանջում է փակել հայկականը: Իսկ ահա տեխնոլոգիական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վահան Համազասպյանը կարծում է, որ մեր ծերացած ատոմակայանը խիստ վտանգավոր է: «Այն ապրելու իրավունք չունի, բայց դա չի խանգարում ունենալ նորը: Ատոմակայան ունենալը լավագույն տարբերակն է, բայց պետք է ունենալ հուսալի էներգաբլոկ»,- ասաց պրոֆեսորը:
Արմեն Պողոսյանն էլ նկատեց, որ նոր ատոմակայանի կառուցման արժեքը 5-7 մլրդ դոլար է, իսկ մի քանի տարի առաջ այդ թվերը ավելի փոքր էին: Նա նաև շեշտեց, որ անհնար բան չկա և կառավարության կոչ արեց ավելի լուրջ մոտենալ այս հարցին ու անհապաղ սկսել նոր ատոմակայանի կառուցումը:

Единственным козырем Армении на политическом и экономическом поле региона является электроэнергия. Руководитель Ассоциации потребителей Армении Армен Погосян 9 ноября во время встречи с журналистами сказал, что в настоящее время нагрузка генерирующих мощностей производства электроэнергии составляет 30%.
“Мы, по сравнению с нашими соседями, обеспечены достаточным количеством электроэнергии, но этот потенциал используется нерационально”, – заметил Армен Погосян. Говоря о вопросе АЭС, он подчеркнул, что ЕС уже в третий раз ставит ультиматум, требуя объявить о дне закрытия АЭС. “Закрытие АЭС станет концом для армянского народа. Мы окажемся в каменном веке. Так называемые экологи и общественное движение в буквальном смысле слова отбросят нас в каменный век”, – сказал Армен Погосян.
Он также сообщил, что на данный момент в соседней Турции строится 4 АЭС, и это с том случае, когда европейская общественность требует закрыть армянскую.
Доктор технологических наук, профессор Ваан Амазаспян считает, что устаревшая АЭС представляет собой серьезную опасность. “Она не имеет права на дальнейшее существование, но это не мешает построить новую атомную электростанцию. Наличие АЭС – это наилучший из вариантов, но необходимо создать надежный энергоблок”, – сказал профессор.
Армен Погосян заметил, что стоимость строительства новой АЭС составит 5-7 млрд долларов, а всего несколько лет назад это число было значительно меньше. Он также сказал, что нет ничего невозможного, и призвал правительство Армении проявить серьезный подход к данной проблеме и незамедлительно начать строительство новой АЭС.