Ուսանողության միջազգային օրը ` նոյեմբերի 17-ին իր դռները կբացի
Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի Ուսումնական թատրոնը: Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց թատրոնի տնօրեն Էրիկ Բարսեղյանը: Խաղաշրջանը բացելու է Կարել Չապեկի «Մայրը» ներկայացումը, որի ռեժիսորն ու գլխավոր դերակատարն է Լալա Մնացականյանը: Նրա խոսքով՝ տեղի է ունեցել դերասանական կազմի որոշակի փոփոխություն, և հոր դերը մարմնավորելու է Արմեն Կարապետյանը:
Երկար տարիներ բուհում չկար ուսումնական թատրոն, և Մնացականյանի խոսքով, ինստիտուտի այսօրվա ռեկտոր Արմեն Մազմանյանի նախաձեռնությամբ այն կրկին վերաբացվել է:
Բարսեղյանը նշեց, որ Ուսումնական թատրոնը տեղակայված է լինելու նույն վայրում, որտեղ Համազգային թատրոնն է, սակայն հավատացրեց, որ խնդիրներ Համազգայինի հետ չեն ծագում, քանի որ ամեն ինչ համաձայնեցված է:
Հիշեցնենք, որ «Մայրը» ներկայացումը Բրեստի «Բելայա վեժա» փառատոնում արժանացել է «հանդիսատեսի համակրանք» մրցանակին: Թատրոնի ելույթից հետո հանդիսատեսը 20-25 րոպե հոտնկայս ծափահարում էր, և փառատոնի կազմակերպիչները ստիպված եղան մինչ փառատոնի ավարտը մրցանակը հանձնել նրանց: Դահլիճում ներկա ադրբեջանցի մասնակիցները ցուցադրաբար լքեցին դահլիճը:
Բեմադրությունը նվիրված է Հայոց բանակի կազմավորման 20-ամյակին: Կարել Չապեկը 20-րդ դարի չեխ ականավոր արձակագիր և դրամատուրգ է: «Մայրը» պիեսի գաղափարը հեղինակին հուշել է նրա կինը:
Պիեսի հիմքում ընկած է մի ընտանիքի պատմություն, որտեղ մայրն ամեն գնով փորձում է պաշտպանել իր զավակներին, և մայրական անսահման սերը պայքարի մեջ է մտնում պարտքի գիտակցության հետ:

17 ноября к Международному дню студенчества свои двери откроет Ереванской государственный институт театра и кино. Об этом во время пресс-конференции сказал директор театра Эрик Барсегян. Игровой сезон откроется спектаклем Карела Чапека “Мать”, режиссером которого является Лала Мнацаканян. По его словам, в актерском составе произошли некоторые изменения, и в роли отца теперь будет играть Армен Карапетян.
Долгие годы в вузе не было учебного театра, и, по словам Мнацаканян, по инициативе нынешнего ректора института Армена Мазманяна, он открылся вновь.
Барсегян отметил, что Учебный театр будет расположен там же, где и театр “Амазгаин”, однако заверил, что проблем с “Амазгаин” не возникнет, поскольку все вопросы согласованы.
Напомним, что спектакль по пьесе Карела Чапека “Мать”, поставленный актрисой Лалой Мнацаканян, удостоился “зрительских симпатий” фестиваля “Белая вежа”, который проходил в белорусском городе Брест. После спектакля зритель 20-25 минут аплодировал, стоя. Присутствовавшие на мероприятии азербайджанские участники фестиваля демонстративно покинули зал, увидев теплый прием со стороны зрителей.
Спектакль посвящен 20-летию ВС Армении.
Карел Чапек был одним из самых известных чешских писателей XX века, прозаиком и драматургом. Идею создания пьесы “Мать” ему подсказала жена.
В основе антифашистской пьесы лежит история одной семьи, в которой мать любой ценой пытается защитить своих детей, и где приходится выбирать между материнскими чувствами, патриотизмом и гражданским долгом.