Վիճակագրական տվյալների համաձայն` 2012թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին Հայաստան է ժամանել 603 074 զբոսաշրջիկ: Այդ մասին այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արա Պետրոսյանը:
«2011թ. նույն ժամանակաշրջանի նկատմամբ ցուցանիշը աճել է 9.4%-ով: Ամբողջ աշխարհում այդ ցուցանիշը տարեկան 3-4% է կազմում, այսինքն` Հայաստանում ներգնա տուրիզմի զարգացումը շատ բարձր ցուցանիշ է գրանցել: Սա իշխանությունների և մասնավոր հատվածի համագործակցության արդյունքն է: Մտադիր ենք մինչև տարեվերջ այդ թիվը հասցնել 800-850 հազարի,- նշեց նա` հավելելով, որ Հայաստանը շատ ապահով և վստահելի պետություն է զբոսաշրջության տեսակետից:
Այդ թվում փոխնախարարը շեշտեց, որ սոցփաթեթի շրջանակում շուրջ 10 հազար պայմանագիր է կնքվել, ինչի արդյունքում հայաստանցիներն իրենց հանգիստը կազմակերպել են Հայաստանում և Լեռնային Ղարաբաղում:
Անդրադառնալով արտագնա տուրիզմին, Արա Պետրոսյանը տեղեկացրեց, որ 2012թ. առաջին 9 ամիսների ընթացքում 608 175 արտագնա այցելություն է եղել: «Անցյալ տարվա համեմատ 11.4% աճ է գրանցվել, և դա միայն ողջունելի է: Ստացվում է, որ հայ բնակչության միջին խավը դարձել է ավելի վճարունակ: Բացի այդ, մենք չենք կարող զբոսաշրջիկ ունենալ, եթե ինքներս չմեկնենք արտասահման: Պետք է մենք գնանք, որպեսզի մեզ մոտ էլ գան»:

Согласно статистике, с января по сентябрь 2012 года Армению посетило 603 074 туриста. Об этом 13 ноября во время встречи с журналистами рассказал заместитель министра экономики РА Ара Петросян. “По сравнению с тем же периодом 2011 года этот показатель вырос на 9,4%, что почти вдвое превысило показателя ряда развитых стран. В мире этот показатель составляет ежегодно 3-4%, то есть, в Армении зарегистрированы довольно высокие темпы развития внутреннего туризма. Это результат сотрудничества властей и частного сектора.
Мы намерены до конца года довести это число до 800-850 тысяч”, – отметил он, добавив, что Армения является надежным государством с точки зрения туризма. Заместитель министра экономики отметил, что в рамках социального пакета было подписано около 10 тысяч договоров, в результате чего армяне смогли отдохнуть в Армении и НКР. Говоря о внешнем туризме, Ара Петросян сообщил, что в течение первых 9 месяцев 2012 года было совершено 608 175 поездок за рубеж. “По сравнению с прошлым годом зарегистрирован рост на 11,4%, это можно только приветствовать. Получается, что средний слой населения Армении стал более платежеспособным”.